Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 35 (94) Data wydania: 26.08.08

Masoni w Rybniku?

Czytelnicy poinformowali nas, że na budynku przy ulicy Korfantego znajdują się symbole wolnomularskie.
– Ułożenie cyrkla i węgielnicy oraz inne symbole mogą wskazywać na stopień Czeladnika – powiedział nam ekspert Wielkiej Loży Narodowej Polski, interpretując element elewacji budynku jako oznakowanie stopnia wtajemniczenia w ruch masonów.
 
Na elewację budynku przy ulicy Wojciecha Korfantego składa się m.in. cyrkiel, który dla wolnomularza oznacza mądrość, trójkąt symbolizujący naukę oraz węgielnica, znak równowagi i szczerości. Możliwe jednak, że jest to po prostu zwykły znak firmowy. Symbole wolnomularskie bowiem okazują się często zbieżne ze znakami cechów stolarzy bądź murarzy. – Te znaki mogą równie dobrze nawiązywać do symboliki zakładów murarskich czy ich poszczególnych mistrzów. Ich znaczenie niekoniecznie musi być wywodzone z ruchu masonów. Nie jest to jednak wykluczone, szczególnie, że Rybnik był w przeszłości bardzo otwartym miastem, miejscem spotkania wielu kultur i tradycji – mówi Bogdan Kloch, dyrektor rybnickiego muzeum.
 
Nie było loży w Rybniku, ale masoni są
 
Bogdan Kloch nie wie nic o loży w Rybniku, twierdzi natomiast, że masoni z pewnością w naszym mieście funkcjonowali. Fakt ten potwierdza także ekspert Wielkiej Loży Narodowej Polski. – Zgodnie z dostępną mi wiedzą, loża wolnomularska na terenie Rybnika nie działała, a rybniccy wolnomularze pracowali w innych śląskich lożach, tak samo jest dzisiaj – mówi Jerzy Vinci z loży Silesia. Słowa „tak samo jest dzisiaj” świadczą, że także rybniczanie są członkami ruchu. Z pewnością posiadają większą wiedzę na temat elementów elewacji budynku przy ulicy Korfantego. Ekspert Wielkiej Loży Narodowej Polski podkreśla jeszcze jedną rzecz. – Symbole wolnomularskie umieszczane były poza budynkami lożowymi, także na domach prywatnych wolnomularzy. Oznacza to, że nawet jeśli w Rybniku nie było loży, oznakowanie na budynku obok poczty mogło zostać zamówione przez rybnickiego wolnomularza.
 
Pod skrzydłami Hirama
 
Wolnomularze to ponadnarodowy, elitarny ruch, który powstał najprawdopodobniej w epoce oświecenia. Kojarzy się przede wszystkim z wielką ilością legend, teorii spiskowych no i... z ekskomuniką! Za przynależność do masonów Kościół katolicki wyrzuca ze wspólnoty wiernych. Za fundamenty ruchu uznaje się przekonanie o konieczności pracy nad rozwojem człowieka i społeczeństw, a także łączenie ponad podziałami. Idee wolnomularskie wywarły silny wpływ na Konstytucję Stanów Zjednoczonych Ameryki, Deklarację Praw Człowieka i Obywatela, a także Konstytucję 3 Maja. Wśród twórców tych dokumentów znajdowali się bowiem masoni, tacy jak Benjamin Franklin, George Washington, Georges Danton czy Stanisław August Poniatowski. Patronem masonerii jest Hiram, budowniczy świątyni Salomona, który został zamordowany przez nieuczciwych czeladników, ponieważ nie chciał wyjawić tajemnic swego rzemiosła.
 
Krystian Szytenhelm