Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 25 (84) Data wydania: 17.06.08

Do pracy latam

Masz dość stania w korkach? Przesiądź się na ultralekki samolot. Maszynę można już kupić w cenie dobrej klasy auta, a w Rybniku działa szkoła latania, w której licencję mogą zdobyć amatorzy. (na zdjęciu: Jakub Mężyk, instruktor w szkole latania).

Coraz więcej ludzi lata  prywatnymi samolotami na spotkania biznesowe czy do pracy. A zdobyć licencję można w Rybniku.

Prywatny samolot to już dzisiaj żadna sensacja. Ultralekkie, zgrabne maszyny można kupić już w cenie dobrej klasy samochodu. Nic dziwnego, że wielu biznesmenów, którym zależy na szybkim przemieszczaniu się, wybiera drogę powietrzną do pracy. Tym bardziej, że poruszanie się po polskich drogach bywa prawdziwym  koszmarem. – Z Rybnika lecę do Gliwic 10 minut, do Katowic – 15, a do Bielska–Białej – 20 minut. W Gdańsku jestem po trzech godzinach lotu – mówi jeden z właścicieli samolotu ultralekkiego z naszego regionu. Maszyna pali 10–15 litrów 98-oktanowego paliwa na godzinę. W zależności od klasy porusza się z prędkością od 150 do 200 km/h.

Praktyka i teoria

W Rybniku od kilku miesięcy działa szkoła latania. Jest to przedstawicielstwo szkoły w czeskim Zabrechcie, której właścicielem jest Borys Lang. W Polsce istnieją tylko dwie filie tej placówki, w Pile i właśnie w Gotartowicach. Do szkoły latania może się zgłosić każdy, kto pomyślnie przejdzie badania lekarskie przeprowadzone przez specjalnych lekarzy w Czechach lub we wrocławskim GOBLL-u (Centrum Badań Lotniczych). Kandydat na pilota, który otrzyma orzeczenie lotniczo-lekarskie klasy II, może się zgłosić do szkoły latania. Tutaj przechodzi specjalistyczny program dla samolotów ultralekkich, czyli takich o masie startowej nie przekraczającej 450 kg. Program obejmuje 42 godziny teorii oraz 20 godzin lotów. Obecnie w szkole latania uczy się sześć osób z Rybnika, Gliwic i Katowic, w wieku od 30 do 50 lat. Nauka kończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym zdawanym przed czeskim inspektorem.

Najlepsi instruktorzy

W Polsce powstaje coraz więcej lądowisk. Prywatni właściciele mogą nawet lądować tuż przy swoim domu, jeśli posiadają 400 metrowy pas łąki.

W rybnickiej szkole latania Borysa Langa pracuje dwóch instruktorów. To najlepsi fachowcy pilotażu – Tadeusz Mężyk – mistrz świata w akrobacji szybowcowej oraz jego syn Jakub – członek kadry narodowej akrobacji szybowcowej.

Lekkie i szybkie
Samoloty ultralekkie stworzone zostały dla amatorskiego, czyli niekomercyjnego latania. Charakterystyczna jest dla nich niska masa, nieprzekraczająca 450 kg. Prędkość minimalna takiego samolotu to nie więcej niż 65 km/h. Nie musi on być wyposażony w radio, ani w transponder. Piloci samolotów ultralekkich muszą skończyć stosowny kurs. Z reguły nie muszą zgłaszać swojego planu lotu. Cena takiej maszyny oscyluje w granicach 50 tys. euro, jednak można kupić używany samolot już za 40 tys. zł. Można natrafić na konstrukcje amatorskie oraz firmowe, które cechują się sporym zróżnicowaniem, od rozmieszczenia skrzydeł po tworzywo, z jakiego zostały wykonane (metal, drewno, kompozyty). Zazwyczaj są dwumiejscowe z jednym silnikiem o mocy od 55 do 100 KM o prędkości przelotowej od 100 km/h do 230 km/h.

Iza Salamon