Numer: 10 (69) Data wydania: 04.03.08

Zbliża się decydujące starcie

Dobiegła końca zasadnicza runda rozgrywek Rybnickiej Amatorskiej Ligi Koszykówki.
Każda z drużyn zagrała z każdą mecz i rewanż. Po osiemnastu kolejkach ustalona została kolejność drużyn, z której wynikać będzie zestawienie par pierwszej fazy play – off. W niedzielę jako pierwsi wyszli na parkiet koszykarze z Czerwionki i rybnickiego ARX. Tym pierwszym zwycięstwo zapewniało pozostanie w pierwszej ósemce drużyn i udział w play – off. Mecz zgodnie z oczekiwaniami mocniej zaczęli rybniczanie, uzyskując w pierwszej kwarcie ośmiopunktową przewagę. Kolejne dwie odsłony meczu to była typowa walka o ligowe punkty, w której żadna z drużyn nie powiększyła przewagi lub strat. Czwarta kwarta rozpoczła się przy dziewięciopunktowej przewadze rybniczan, którzy do końca meczu przewagę tę jeszcze powiększyli i wygrali mecz. Koszykarzom z Czerwionki pozostało teraz czekać na wynik meczu KKS Rybnik Płn. – Bat Boys Żory, od którego może zależeć końcowe miejsce drużyny w tabeli rozgrywek.

Jako drugie na parkiecie spotkały się drużyny z Jastrzębia i Katowic. Obie zajęły dobre miejsca w tabeli i rezultat tego meczu nie ma wielkiego wpływu na pozycję w play–off. Jastrzębianie wygrali drugą odsłonę 29:8. Kilka punktów dołożyli w czwartej kwarcie i wygrali mecz, awansując w tabeli o jedno miejsce.

Interesująco zapowiadał się pojedynek dwóch ostatnich drużyn tabeli. Zwycięstwo KKS Rybnik Płn. dawało tej drużynie awans do grupy ośmiu uczestników fazy play – off, gdyż przy równej liczbie punktów z drużyną SKOK–u, mieli jednocześnie lepszy wynik z tą drużyną w bezpośrednich pojedynkach. Mecz od rzutu za trzy punkty rozpoczął najlepszy specjalista w tej dziedzinie w drużynie KKS Rybnik Płn., Krzysztof Gajos. Dzięki lepszej skuteczności w rzutach za trzy punkty żorscy koszykarze uzyskali niewielką przewagę i po pierwszej połowie prowadzili siedmioma punktami. Przez ostatnie dwadzieścia minut żadna ze stron nie była w stanie zmienić różnicy punktowej na swoją korzyść, co w rezultacie dało sukces drużynie żorskiej, a pośrednio również drużynie z Czerwionki. W czwartym meczu zmierzyły się drużyny z Knurowa i Wodzisławia, które sąsiadując w tabeli nie miały żadnych możliwości zmiany swoich miejsc. Dlatego też mecz zapowiadał się na przeciętny. W Wodzisławiu już drugą kolejkę nie grał kontuzjowany lider tabeli strzelców, zaś drużyna z Knurowa przybyła w pięcioosobowym składzie. Wodzisławianie powiększając swoją przewagę z kwarty na kwartę odnieśli dwudziestopięciopunktowe zwycięstwo. Ostatni mecz również nie przyniósł emocji. Lider tabeli wiedział już, po przegranej katowiczan, że rozgrywki zakończy na pierwszym miejscu. Nie mógł poprawić również swej pozycji Primo ROW Rybnik. Po przeciętnym pojedynku, w którym poszczególne kwarty oba zespoły wygrywały na przemian, końcowy sukces przypadł w udziale liderowi rozgrywek.

Po zakończeniu rundy zasadniczej, w oparciu o końcowy układ tabeli rozgrywek do fazy play–off zakwalifikowano osiem drużyn, które zmierzą się ze sobą parami. Drużyna pierwsza zagra z ósmą, druga z siódmą itd. Każda para rozegra dwa spotkania. W następnej rundzie drużyny pokonane w poszczególnych parach rozegrają ze sobą dwa spotkania w stworzonych ponownie parach. Podobnie utworzone zostaną pary z drużyn zwycięskich. Będzie to druga runda play–off, czyli półfinały. I na koniec znów wyłonione pary pokonane i zwycięskie rozegrają finały o miejsca od pierwszego do ósmego. Natomiast zespoły 9 i 10 rozegrają między sobą dwa mecze o 9 i 10 miejsce.