Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (69) Data wydania: 04.03.08

Magiczny jest ten świat

Tybet z domieszką Majorki, sztuka sakralna i stoły z symbolami celtyckimi, Dalajlama w filmie i muzyczny projekt inspirowany twórczością bitników. Wszystko to  w jeden wieczór.
– Dziękuję za zaproszenie na „Wieczór Sztuk”. W Warszawie takich imprez nie mamy. Musiałem przyjechać na Śląsk po trochę kultury – żartował Maciej „Magura” Góralski, jeden z gości cyklicznych spotkań w DK Chwałowice.
 
Tym razem motywem przewodnim „Wieczoru Sztuk” był Tybet. Jego krajobrazy można było podziwiać na fotografiach, których autorem jest Łukasza Wall,  wrocławianin, nauczyciel akademicki, pilot wycieczek turystycznych i organizator egzotycznych wypraw. Udaje mu się łączyć pracę naukową z poznawaniem nowych miejsc i ludzi, odkrywaniem odległych kultur, a także fascynacją górami i fotografią.  Niestety, nie mógł osobiście o tym opowiedzieć, bo wędrował właśnie po Etiopii. Natomiast o swojej pasji, jaką jest dekorowanie stołów, mówiła Lidia Grosz, rybniczanka, która mieszka obecnie w nadmorskim miasteczku na Majorce.
 
Znaki wspomagające intuicję 
 
– W pewnym momencie w moim życiu zdarzyło się wiele dziwnych rzeczy i po raz pierwszy odwiedziłam wróżkę. Były mi potrzebne jej porady. Potem chciałam się jej zrewanżować, podziękować za pomoc. I przyszedł mi do głowy pomysł zrobienia stołu dla osoby, która zajmuje się ezoteryką – opowiada Grosz.  Dzięki tej historii rybniczanka, która  ukończyła studia na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Śląskiej i nigdy nie pracowała w zawodzie, odkryła w sobie pasję zdobienia stołów. – Szukam symboli odpowiednich dla danej osoby. Są to znaki symbolizujące na przykład  medytację, harmonię w rodzinie czy wspomagające intuicję. Czerpię z kultury celtyckiej, ale i pisma hebrajskiego. Zamierzam też wykorzystać motywy roślinne z Majorki – opowiada o swoich pracach. Zdobieniem stołów zajmuje się od mniej więcej ośmiu lat. I to pasja zawiodła ją na Majorkę. W internecie znalazła ogłoszenie firmy robiącej meble, która szukała osoby do ich zdobienia. Dostała tę pracę i  półtora roku temu wyjechała z Polski. – Moje dorosłe dzieci mieszkają za granicą: jedno w Anglii, drugie w Irlandii. Najmłodszy syn skończył podstawówkę, więc był to dobry moment, żeby zmieniać środowisko. I chyba dlatego trochę łatwiej było nam wyjechać. Decyzję podjęliśmy z mężem w ciągu trzech miesięcy – wspomina Grosz. Wystawa w Chwałowicach była pierwszą prezentacją jej prac.
 
Nastanie dziwny czas
 
„Wieczór Sztuk” był też okazją do spotkania ze sztuką sakralną Wschodu, a także buddyzmem. W roli przewodnika wystąpił Maciej „Magura” Góralski, znawca kultur dalekowschodnich, badacz, propagator i aktywny praktyk nauk buddystycznych, pracownik Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie oraz perkusista legendarnych formacji „Kryzys” i „Bakszysz”.  Publiczność obejrzała również  film o Dalajlamie XIV, któremu  w wyjątkowy sposób udało się połączyć rozwój duchowy z codziennym życiem. Wśród wielu poruszanych w biografii wątków, była też mowa o walce Tybetu z Chinami o swoje prawa. – Przepowiednie astrologiczne mówią, że nastanie dziwny czas dla nas wszystkich.  To, co dzieje się w  Chinach, może mieć w dobie internetu o wiele większy wpływ na nas niż nam się wydaje –  komentował Góralski m.in. przygotowania Chińczyków do Olimpiady. Na zakończenie wieczoru zaprezentował zaś projekt „2ndHandBeatnix”, oparty na tekstach bitników: Allena Ginsberga, Gary Snydera i Jacka Kerouaca,  którzy już w latach 50-tych wskazali drogę wyjścia z pułapki cywilizacji i konsumpcji, drogę ku duchowemu spełnieniu. Muzykę zaaranżował i wyprodukował Andrzeja „Lalina” Kasprzyk, który połączył nowoczesną elektronikę z brzmieniem wschodnich instrumentów etnicznych.
 
Beata Mońka