Numer: 7 (66) Data wydania: 12.02.08

Na miarę oczekiwań

Piętnasta kolejka Rybnickiej Amatorskiej Ligi Koszykówki zapowiadała się niezwykle ciekawie.
Los sprawił, że naprzeciw siebie stanęły w niedzielę drużyny sąsiadujące ze sobą w tabeli. Tylko w jednym przypadku lider tabeli zmierzył się z czwartą drużyną rozgrywek.

Jako pierwsi wyszli na parkiet zawodnicy Longman Boys Katowice i Primo ROW Rybnik. Jak się okazało, pojedynek nie przyniósł spodziewanych emocji. Zdobyta w pierwszej kwarcie przewaga katowiczan nie była ani na chwilę zagrożona. Po pierwszej połowie prowadzili 50:28. W trzeciej kwarcie wydawało się, że najbardziej zaawansowana wiekowo drużyna dostała zadyszki, zdobywając tylko dziesięć punktów. Ale to był tylko chwilowy przestój. Czwarta kwarta skończyła się wynikiem 33:11 dla graczy z Katowic i cały mecz wygrali 93:62.

Uznali wyższosć

Również w drugim pojedynku zdobyta na początku meczu przewaga pozwoliła na odniesienie końcowego sukcesu. Jastrzębski Chrobry dość swobodnie pokonał WSHE Wodzisław. Jastrzębianie wygrali pierwszą kwartę ośmioma punktami, drugą zaś czterema. Gdy w trzeciej kwarcie zanotowany został remis, wydawało się, że końcówka meczu może być ciekawa. Niestety dla kibiców, nic takiego się nie stało. I choć najlepszy strzelec ligi Michał Heliosz dwoił się i troił, rzucając jedenaście z czternastu w czwartej kwarcie punktów (w całym meczu 38), to wodzisławianie musieli uznać wyższość drużyny z Jastrzębia.

Niepokonana spadkobierczyni

Ciekawy pojedynek stoczyły ze sobą rybnickie drużyny MNTR i ARX. Obydwa zespoły przystąpiły do zawodów w dziewięcioosobowych składach. W pierwszej rundzie MNTR pokonał ARX czternastoma punktami, nic więc nie wskazywało, że tym razem mogą być jakieś problemy. Pierwsza kwarta zakończyła się remisem. Gdy jednak po drugiej kwarcie zespół ARX objął niewielkie prowadzenie, stało się jasne, że podopieczni trenera Czesława Grzonki będą chcieli pokusić się o niespodziankę. Trzecia kwarta to twarda walka punkt za punkt, ale w końcówce nieco lepsi są koszykarze z MNTR, obejmując po trzech kwartach jednopunktowe prowadzenie. W ostatniej odsłonie meczu nieco lepiej poukładana drużyna ARX uzyskuje niewielką przewagę i nie oddaje jej już do końca, wygrywając z niepokonaną dotychczas spadkobierczynią K&K Rybnik Szkolna.

Odrobili straty

Już kilkanaście minut przed rozpoczęciem czwartego spotkania XV kolejki RALK, widownia gościnnej sali Zespołu Szkół w Czerwionce – Leszczynach zaczęła zapełniać się kibicami. W chwili rozpoczęcia spotkania SKOK-u Ziemi Rybnickiej z Czerwionki i Bat Boys Żory 80 % miejsc było zajętych. Miejscowi gracze bardzo chcieli dobrze zaprezentować się przed własną publicznością. Mając za przeciwnika rywala bezpośrednio sąsiadującego w tabeli, przystąpili do meczu bardzo zmobilizowani. Pojedynek był zacięty i obfitujący w ciekawe akcje. Po pierwszej kwarcie miejscowi prowadzili jednym punktem. Goście z Żor nie mieli jednak zamiaru ułatwiać gospodarzom zadania. Najlepiej rzucający za trzy punkty w RALK Krzysztof Franczuk i mający za sobą trzecioligową przygodę z koszykówką Marcin Master odrobili straty i wyprowadzili Bat Boys po drugiej kwarcie na trzypunktowe prowadzenie. Gospodarzom nie udało się odrobić niewielkich przecież strat i uzyskać przewagi w trzeciej kwarcie. Żorzanie skutecznie bronili swej niewielkiej przewagi. Dopiero w czwartej kwarcie dwaj najskuteczniejsi strzelcy drużyny SKOK-u, Bartosz Majewski i Łukasz Kasprzyk, doprowadzili do wyrównania, a następnie do objęcia prowadzenia, którego nie oddali już do końca spotkania.

Zwycięstwo

Najsłabszym z niedzielnych pojedynków koszykarzy amatorów był mecz rybnickiej drużyny KKS Rybnik Płn. i Undertakers Knurów. Drużyna z Knurowa już w pierwszej kwarcie uzyskała sporą przewagę i wygrywając kolejne kwarty i powiększając różnicę punktową, odniosła ponad dwudziestopunktowe zwycięstwo.

1. Longman Boys Katowice – Primo ROW Rybnik:  93:62 (23:14, 27:14,10:23, 33:11)
Punkty: Ł. Krawiec–34, T. Oczadły–13, S. Kurdziel–12, M. Suliński, M. Węglarski i J. Świercz po 9 oraz B. Polnik i R. Pietrasik po 14, J. Marciniak–10,T. Grzybek–8, J. Muras–7.

2. Chrobry Jastrzębie – WSHE Wodzisław:  92:75 (26:18, 27:23, 20:20, 19:14)
Punkty: K. Harlak–27, P. Jasiński–26, J. Cuber–16, S. Kicka–11, D. Janiszewski–6 oraz M. Heliosz–38, R. Kozielski–25, T. Rychlik i D. Szuszkowski po 4.

3. MNTR Rybnik – ARX Rybnik:  67:74 (22:22, 16:19, 20:16, 9:17)
Punkty: J. Rduch–21, P. Bednarek–16, R. Schinske–11, K. Kaczmarczyk–5, P. Rajnhold i T. Gołysz po 4 oraz Z. Wranik–18, Ł. Gawron–14, J. Chołuj–11, M. Grzonka–9, R. Winiarski i M. Kras po 8.

4. SKOK Ziemi Rybnickiej – Bat Boys Żory: 59:53 (15:14, 12:16, 13:12,19:11)
Punkty: B. Majewski i Ł. Kasprzyk po 20, M. Łuczak–9, Ł. Kala–8, M. Sobala–2 oraz K. Franczuk–25, Ł. Połeć i M. Master po 7, L. Uryga–6, P. Sajdyk–5.

5. KKS Rybnik Płn. – Undertakers Knurów:  59:80 (13:25, 18:20, 15:21, 13:14)
Punkty: R. Grzybek–15, P. Mrugalski–12, M. Jakubiak–11, K. Gajos i G. Marciniak po 8 oraz Ł. Furmanek–20, Ł. Poręba–18, A. Wesołowski–15, R. Rzepka–12, P. Student–9.