Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 1 (60) Data wydania: 01.01.08

Zdrowie z siarkowego zdroju

W XIX wieku tłumy rybniczan ciągnęły do popularnego Sophienbad w Zawadzie.

Śląsk w ostatnich wiekach nie cieszył się mianem zdrowego regionu. Świeże powietrze mieszało się z dymami fabrycznych kominów i kopalnianych hałd. Mieszkańcy rejonu Rybnika, gdy pozwalał im na to czas i pieniądze uciekali do niedalekich uzdrowisk. Dla tych, którzy dysponowali mniej zasobnym portfelem pozostawały spacery w pobliskich lasach.

Dość popularnym uzdrowiskiem, do którego ciągnęły tłumy rybniczan w XIX wieku był tzw. Sophienbad czyli Dom zdrojowy Zofii w Zawadzie. „Zdrojowisko” powstało tam na bazie źródeł siarczanych, które według tradycji, w 1805 roku miały uzdrowić człowieka chorego na podagrę. To niemal „cudowne uzdrowienie” dało początek całemu zakładowi zdrojowemu. Niedaleko źródeł wzniesiono łaźnię, dom zdrojowy, restaurację i gościniec. Łaźnia była zaopatrzona w 48 kabin z wannami do kąpieli i wszelkie „komfortowe urządzenia”. Bezpośrednio nad źródłem umieszczono drewniany zbiornik, który przechwytywał każdą kroplę drogocennej wody. Drewniane rury doprowadzały ją do kotłów, w których ogrzewano zimną wodę do odpowiedniej dla kuracjuszy temperatury. Niestety – uzdrowisko funkcjonowało tylko do połowy XIX w. – w 1853 roku drewniane zabudowania doszczętnie spłonęły.

Tymczasem obok zdążyło już wyrosnąć kilka innych, podobnych przedsięwzięć. W 1810 roku biznes na siarczanych wodach postanowił zrobić Wilhelm August de Zawadski. Nabył on działkę ze źródłami w okolicy młyna „Wypandów” w gminie Kokoszyce. Powstał zakład zdrojowy zwany „Wilhelmsbad”. Pomieszczenia dla gości stanowiło 5 budynków z 28 pokojami. Oprócz tego, była jeszcze oczywiście łaźnia, w której zażywano kąpieli i kaplica. Cały teren otoczony był parkiem z alejkami wśród drzew. Największy rozkwit tego uzdrowiska przypadł na lata 1826 – 1840, kiedy to w ciągu sezonu wydawano ponad 2300 kąpieli. Niestety, stopniowo zmniejszała się liczba kuracjuszy, w 1879 przybyło już ich tylko osiemnastu. Mimo, iż specjalnie dla gości urządzano różne imprezy i zabawy, moda na Zdrojowisko Wilhelma przemijała. Pod koniec XIX w. pomieszczenia domu zdrojowego były już ruiną. Hulało w nich echo szlagierów raciborskiej orkiestry, która w swoim czasie przyciągała tłumy wycieczkowiczów m. in. z Rybnika.

Na archiwalnych zdjęciach możemy dzisiaj oglądać Józefa Weinera. Mieszkał on w Rybniku na przełomie wieku XIX i XX. Był wielkim entuzjastą zdrowego trybu życia. Nie odmawiał sobie przyjemności reperacji zdrowia w domach zdrojowych i sanatoriach. Często wsiadał także na rower. Jeszcze w czasach przedwojennych wyprowadził się i zamieszkał na zachodzie Niemiec – kto wie? Być może dziś byłby skłonny zostać w Rybniku dla jego licznych ścieżek rowerowych?

Tomasz Ziętek