Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (53) Data wydania: 13.11.07

Co w duszy gra i mieni się kolorami

– Pasja jest ważniejsza od zawodu. A praca połączona z pasją to ogromna siła – uważa Jerzy Buszka.

– Po każdym graniu całowałem gitarę, bo przynosiła mi tyle radości – wspomina Jerzy Buszka z dzielnicy Zebrzydowice.

Jerzy Buszka od dziecka maluje obrazy, pisze wiersze, rzeźbi. Gra także na gitarze, zbiera stare instrumenty i zajmuje się renowacją antyków. Jest w nim wielka pasja życia i pasja tworzenia. Zawsze aktywny, energiczny, pomysłowy, był świetnym organizatorem imprez na kopalni „Chwałowice”, duszą towarzystwa. – Zawsze żyłem potrójnie i teraz tego zdrowia trochę mi zabrakło – smutnieje nieco twórca z Zebrzydowic. Ale już po chwili jego twarz rozjaśnia się radośnie, kiedy wspomina swoją pasję tworzenia. Wyciąga zdjęcia, obrazy, wiersze, artykuły z prasy. – Tutaj pisali o mnie, jak pojechałem wraz z delegacją z województwa śląskiego do Chin. Była to niesamowita przygoda – opowiada.


Wzruszające podziękowanie

Ze swoją dzielnicą pan Jerzy związany jest od dziecka. Żonę Elżbietę poznał, kiedy miał... cztery latka, przez plot. – Mieszkaliśmy blisko siebie, chodziliśmy razem do szkoły, a teraz jesteśmy już 35 lat po ślubie – mówi o swojej rodzinie Jerzy Buszka. Razem wychowali sześcioro dzieci, najstarszy syn ma obecnie 34 lata, a najmłodsza córka – 15. – Jestem wdzięczny mojej żonie, bo przez te wszystkie lata opiekowała się dziećmi, zajmowała domem, jednocześnie wspierała mnie i pomagała w realizowaniu pasji. To dzięki niej mogłem zająć się tym, co tak bardzo kocham: muzyką, malowaniem, tworzeniem – nie kryje wzruszenia pan Jerzy.


Pudełko skarbów Jurka Muzykanta

Malował i grał od dziecka. Odkąd pamięta. Nie miał zabawek tak jak inne dzieci, ale swoje pudełko ze skarbami. Były w nim pędzle, farby, nożyki. Kochał muzykę niemal tak jak Janko Muzykant z noweli Henryka Sienkiewicza. – Jako mały chłopiec chodziłem pod domy, gdzie skubali pierze. Na zakończenie pracy zawsze biesiadowali, grali. Słuchałem tej muzyki jak zaczarowany, aż mnie nieraz śnieg pod tym oknem przysypał – opowiada o swoim dzieciństwie Jerzy Buszka. Grą inspirował go wujek Wiktor, który grał na mandolinie i na gitarze. – Kiedyś przy ognisku była gitara, strzelało drewno. Teraz ludzie rozpalą grilla, włączą magnetofon. To już nie to samo, co kiedyś. Nie ma tego nastroju, nie ma tej atmosfery – wspomina pasjonat. Przez dwadzieścia pięć lat grał w zespole muzycznym.

Szkoła tworzenia

Na równi z muzyką pociągało go malarstwo, którego początkowo uczył się u wujka Antoniego, w niedzielne popołudnia. Wspierała go także nauczycielka rysunku, Melania Kobryniewicz, która podsuwała mu ciekawe książki o sztuce. – Kiedy miałem 19 lat zgłosiłem się do szkoły Ludwika Konarzewskiego w Rydułtowach. Przez trzy lata nauczyłem się tam technik malarstwa, grafiki, ceramiki, rzeźby, poznawałem historię sztuki – wspomina rybnicki twórca. Ma za sobą wiele wystaw, dyplomów, wygranych konkursów i wciąż ciekawe pomysły na kolejne obrazy i rzeźby. Jego prace znajdują się w wielu krajach na całym świecie.

Człowiek – orkiestra

Przez całe swoje życie zawodowe pan Jerzy związany był z kopalnią „Chwałowice”. W kopalnianym środowisku zajmował się organizowaniem imprez, pokazów, koncertów, wystaw. Projektował także okolicznościowe znaczki, robił dekoracje, malował, rzeźbił. Do dzisiaj kilka jego prac można oglądać w siedzibach m.in. kopalnianych związków zawodowych. Na emeryturze zaczął pracować w antykwariacie. Tutaj odnalazł kolejną swoją pasję: renowację antyków, do czego zainspirował go prowadzący antykwariat Tadeusz Śpiewok.

Siła pasji

Jest znaną postacią nie tylko w Zebrzydowicach. Pomaga w renowacji kościelnych figur, zawsze ma ciekawy pomysł na ołtarze Bożego Ciała. – Pasja jest ważniejsza od zawodu. A praca połączona z pasją to ogromna siła – uważa Jerzy Buszka.

Iza Salamon