Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 44 (51) Data wydania: 30.10.07

Zdolni rozwiną skrzydła

Od listopada wybrani uczniowie V LO będą uczestniczyć w zajęciach na Uniwersytecie Śląskim. To część projektu promującego uzdolnionych licealistów.

Rybnickie V LO jest jedną z ośmiu śląskich szkół, które założyły Towarzystwo Szkół Twórczych. Nawiązało ono współpracę z Uniwersytetem Śląskim. Dzięki temu najzdolniejsi licealiści będą uczyć się razem ze studentami.

– Wszystko zaczęło się od klasy dziennikarskiej, która powstała w tym roku szkolnym – tłumaczy Aneta Bokuniewicz, polonistka i wychowawczyni I „e” – „dziennikarskiej”.

Dla 36 pierwszoklasistów, którzy uczęszczają do tej klasy oznacza to, że oprócz obowiązkowego programu szkolnego, będą więcej czytać, pisać, działać w gazetce i radiowęźle. Ponadto będą uczestnikami warsztatów pozalekcyjnych, prowadzonych przez dziennikarzy. – To pierwsza taka klasa w Rybniku i pomysł wydał mi się ciekawy – zdradza Aneta Krzemińska, uczennica I „e”. W Gimnazjum nr 1, którego była uczennicą, działała w szkolnej gazetce. Jednak nie wie, czy dziennikarstwo to jej pomysł na przyszłość. – Przyszłam do tej klasy, żeby się przekonać, czy to jest to, co chcę robić – dodaje. Jej kolegę z klasy, Patryka Rducha interesuje montaż filmowy. Chciałby uczestniczyć w zajęciach związanych z tematyką filmową. A klasa dziennikarska? – Ciekawa perspektywa na przyszłość, no i duży plus, że patronat uniwersytetu. Mamy też rozszerzony angielski – wyjaśnia.

Nie tylko dla dziennikarzy

Z wykładów, warsztatów i innych zajęć na polonistyce i kulturoznawstwie, będą mogli skorzystać także inni uzdolnieni i zainteresowani przedmiotami humanistycznymi uczniowie. – Interesuje mnie wszystko co dotyczy literatury i historii sztuki – przyznaje Ariel Wrześniewski. Trzecioklasista pisze wiersze. Inspiruje go twórczość Norwida, Micińskiego, Stachury i Goethego. Po maturze chce studiować na ASP konserwację malarstwa, ale chętnie wybierze się już teraz na zajęcia na uniwersytecie.

Uczniowie uczestniczący w projekcie będą rozliczani i ocenieni z postępów w nauce. – Raz w semestrze będą pisać pracę ocenianą przez wykładowców. Będą też przygotowywać się do debat naukowych – wyjaśnia Bokuniewicz. Z kolei pracownicy uczelni pomogą maturzystom w przygotowaniach do ustnej części egzaminu z języka polskiego. – Plusem jest też to, że uczelnia nie narzuca nam na jakie zajęcia powinni chodzić nasi uczniowie. Możemy zgłaszać, co nas interesuje – dodaje wychowawczyni I „e”.

Inspiracja dla dyrektorów

Z projektu skorzystają także uczestnicy innego programu, służącego wyrównaniu szans edukacyjnych. W V LO jednym z jego elementów są warsztaty teatralne prowadzone w języku polskim i angielskim. Teraz pojawiła się możliwość nawiązania współpracy z uniwersyteckimi lektorami.

– To, że założyliśmy Towarzystwo Szkół Twórczych, które czeka jeszcze na rejestrację w sądzie, pozwoli nam ubiegać się o środki unijne – przyznaje Grażyna Szynol, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpostawowych nr 3. Dodaje, że w planach jest organizacja letnich i zimowych obozów naukowych z udziałem znanych dziennikarzy. Pomysłów jest wiele. Uczniowie klasy dziennikarskiej planują zorganizowanie maratonu filmowego. – Jak widać projekt ten jest inspirujący dla uczniów, ale dla dyrektorów także – podsumowuje z uśmiechem Grażyna Szynol.

Beata Mońka