Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 39 (46) Data wydania: 25.09.07

Biesiada Benz u doktora

Około pięćdziesięciu pasjonatów z całego regionu wzięło udział w Zlocie Mercedesów w Rybniku.

Rybnik ma spore tradycje w organizowaniu podobnych zlotów (w ubiegłym roku odbył się tutaj V Ogólnopolski Zlot Mercedesów Zabytkowych). W naszym mieście mieszka wielu pasjonatów, posiadaczy zabytkowych pojazdów tej marki.

Jednym z nich jest Łukasz Twardoch, z zawodu dentysta. W swojej samochodowej kolekcji rybniczanin ma obecnie siedem oryginalnych modeli, w tym najstarszy S klasy z 1966 roku. – Nie przyszło mi to łatwo, nie spadło z nieba. Kupno, a potem renowacja i naprawa starych aut wiązała się z wieloma wyrzeczeniami, wydatkami, wymagała poświęcenia. Nieraz proces odrestaurowania jest długi, kłopotliwy, a jego koszt przekracza wartość samego samochodu. To jednak wspaniała chwila, kiedy stary, nieraz zniszczony pojazd wraca „na scenę” jako błyszcząca gwiazda – mówi o swojej pasji Łukasz Twardoch. Tej jednej, jedynej marki nie zamieniłby jednak na żadną inną.

Lekarze spod gwiazdy Daimlera

Dzisiaj jego marzeniem jest, aby w Rybniku powstał klub lekarzy jeżdżących mercedesami. – Znam w Rybniku lekarza, który od ponad dwudziestu lat jeździ tym samym mercedesem, od wielu lat jest wierny jednej marce – mówi rybnicki pasjonat. Kiedyś posiadanie mercedesa było przywilejem ludzi bogatych, dzisiaj można powiedzieć, że modele tej marki są dostępne dla wszystkich. Łukasz Twardoch chciałby, żeby do klubu należeli lekarze z całej Polski. – Byłoby to połączenie zawodu i motoryzacyjnej pasji – dodaje. Sam pamięta, jak pierwszy raz usiadł za olbrzymią kierownicą mercedesa rodziców. Był to model W 115. Miał wtedy dziewięć lat. – Z dzieciństwa pamiętam płynność jazdy i lekkie sprzęgło. Zakochałem się w tej marce od pierwszego wejrzenia – wspomina dzisiaj z uśmiechem.

Mercedes jak wino

Pierwszego mercedesa, tak zwaną „beczkę”, kupił zaraz po ukończeniu studiów. Początki w zawodzie dentysty nie były łatwe. Nie miał swojej praktyki, w pracy zarabiał grosze. Zajął się handlem samochodami sprowadzanymi zza granicy. Wraz z kolegą, Maciejem Piotrowskim, otworzyli komis samochodowy „Autodoktor” przy ul. Raciborskiej. To tutaj właśnie 15 września odbył się nieformalny zlot miłośników marki Mercedes-Benz. Przyjechali pasjonaci z całego regionu, prezentując przegląd modeli od 1966 roku aż po 2007. – Jesteśmy bardzo zadowoleni ze zlotu. Była to okazja do wymiany doświadczeń, do spotkania, a zarazem spędzenia wolnego czasu – mówi Łukasz Twardoch, współorganizator zlotu.

Parada na Rynku

Około godz. 16.00 uczestnicy zjazdu zaprezentowali swoje samochody na Rynku. Potem wrócili do komisu i resztę wieczoru spędzili na miłej biesiadzie przy grillu. – Dziękujemy władzom miasta za przychylność i pomoc w organizacji – mówią organizatorzy zlotu z komisu „Autodoktor”. Z pewnością do Rybnika jeszcze nieraz zawitają samochody z trójramienną gwiazdą. – Pasjonaci miłośnicy mercedesa przyjeżdżają do nas do komisu, dzwonią z pytaniami, pytają o następne zloty. To tylko dowodzi, jak potrzebne są takie spotkania – dodaje Łukasz Twardoch.

Córka Jellinka i wyścigi w Nicei
Mercedes to hiszpańskie imię pochodzące od imienia Maria. Można je tłumaczyć jako „łaski pełna” albo po prostu „łaska”. Tak też miała na imię urodzona w 1889 roku córka Emila Jellinka – austriackiego przedsiębiorcy zakochanego w samochodach firmy Daimler–Benz. Na jego zamówienie, we wrześniu 1898 roku, zostały wykonane dwa pierwsze na świecie samochody z czterocylindrowym motorem, typu Daimler „Phoenix” o mocy 8 KM z silnikiem umiejscowionym z przodu. 22 grudnia 1900 firma DMG dostarczyła Jellinkowi pierwszy wyposażony w nowy silnik samochód wyścigowy o mocy 35 KM. Pojazd skonstruowany przez Wilhelma Maybacha uważany jest dzisiaj właśnie za pierwszego „mercedesa”.

Najpierw symbol gwiazdy umieścił na swoim domu Gottlieb Daimler. Po latach o dobrej wróżbie przypomnieli sobie jego synowie Paul i Adolf – również pracujący w fabryce. Ostatecznie po wielu modyfikacjach znany do dzisiaj znak firmowy został opatentowany w 1921 roku. Pięć lat później dwie najstarsze fabryki samochodów połączyły się w jedną firmę pod nazwą Daimler–Benz AG.

Iza Salamon