Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 39 (46) Data wydania: 25.09.07

Eksperci od samych siebie

Rybnicki Warsztat Terapii Zajęciowej nr 1 obchodzi w tym roku 10-lecie istnienia.

Bycie self–adwokatem to zabieranie głosu w sprawie swojej i innych ludzi. To podejmowanie swoich własnych decyzji i droga do niezależności.

– Jestem przekonana, że ruch self–adwokatów ma sens. Choć w Polsce dopiero oswajamy się z tym, że osoby niepełnosprawne intelektualnie mówią o swoich potrzebach. Kolejnym krokiem będzie usłyszenie tego, co mówią – tłumaczy Dorota Tłoczkowska z Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. W Rybniku we własnym imieniu przemówili self–adwokaci. Hanna Tarabura, Anna Nogły, Rafał Nowak i Piotr Cegiełka są uczestnikami WTZ. Zarazem biorą udział w spotkaniach self–adwokatów. O zdobytej dzięki temu wiedzy i umiejętnościach opowiedzieli podczas konferencji, którą sami zorganizowali. Jednym z jej celów było zaprezentowanie raportu: „Nauka i praca osób z niepełnosprawnością intelektualną”. Self–adwokaci pomogli w opracowaniu łatwej do czytania wersji tego dokumentu.

– Za mało jest szkół integracyjnych. Potrzeba też więcej miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych. A my potrafimy dobrze pracować – wymieniła niektóre z wniosków z raportu Anna Nogły. Ona i jej koledzy podkreślali, że mają prawo do nauki i pracy. Zaapelowali także, by dać szansę osobom niepełnosprawnym życia w mieszkaniach chronionych, a nie dużych domach pomocy społecznej.

– Jestem dumna z self–adwokatów, którzy nauczyli się jak walczyć o swoje prawa – podsumowała ich wystąpienia Danuta Reclik, kierownik WTZ nr 1.

Podczas konferencji warsztatowicze pochwalili się także udziałem w szkoleniach z doradztwa zawodowego. Nauczyli się tam m.in. jak pisać listy motywacyjne, załatwiać urzędowe formalności, czy przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. – Nabrałem pewności siebie. Nauczyłem się mówić o swoich sukcesach, o tym co potrafię robić – przyznał Marcin Kieś, uczestnik szkoleń.

– W przyszłości chciałabym pracować jako asystent osoby niepełnosprawnej – zdradziła jego koleżanka Justyna Bunalska. Jej recepta jak dobrze wypaść na rozmowie w sprawie pracy wzbudziła powszechny aplauz. – Nie wolno krzyczeć na pracodawcę – skwitowała warsztatowiczka. Wielkie brawa wzbudził także przepis na walkę ze stresem, który przypomniał Marcin Kieś. –Trzeba głęboko oddychać i myśleć o miłych rzeczach – stwierdził. Dzięki temu bez stresu i co ważne, samodzielnie załatwił istotną sprawę w sądzie. Teraz ich największym marzeniem jest znalezienie zatrudnienia. Część z nich odbyła już praktyki zawodowe. Lecz kolejnym krokiem na ich drodze do niezależności jest stała praca. I właśnie o to walczą.

Beata Mońka