Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 13 (20) Data wydania: 27.03.07

Supermiasto Silesia

Od paru miesięcy mieszkańców Śląska zajmuje nowa idea – utworzenie supermiasta pod nazwą Silesia. Zresztą nazwa jest jeszcze niepewna, pewny jest natomiast skutek takiego kroku: z Katowic, Chorzowa, Bytomia i innych blisko siebie położonych miast powstanie drugie pod względem wielkości miasto w kraju. Słowem, powstanie śląska metropolia. Zresztą przekroczy ona granice naszego regionu – w skład Silesii ma wejść także Sosnowiec.

W dyskusję o tym pomyśle zaangażowani są śląscy politycy szczebla regionalnego, ale nie tylko – taka zmiana dotyczy miast całego kraju. Przetasowaniu ulegnie kolejność miast w tabelce pt. „największe miasta w Polsce”. Tym, którzy znacznie wyprzedzali podzielone śląskie miasta nie w smak jest przesuwanie się w dół tejże tabelki. Dostrzegają oni jawiącą się już na horyzoncie konkurencję ze strony śląskiego supermiasta.

Oczywiście, jak zawsze przy tego typu pomysłach, także opinia publiczna dzieli się na zwolenników i przeciwników projektu. Notabene w swych założeniach nie jest on nowatorski – już w latach 20–tych Niemcy proponowali połączyć Gliwice, Zabrze i Bytom w trójmiasto. Osobiście uważam, że zamieszanie wokół tej sprawy to burza w szklance wody. Pytanie, czy sama zmiana administracyjna zmieni także katowicki rynek czy chorzowskie ZOO? A z naszego słownika na pewno nie znikną na rzecz nadętej Silesii nazwy Zabrze czy Siemianowice. Przetrwały one przecież mimo tylu zawirowań historii. Zabrze bywało już Hindenburgiem a Katowice nosiły przez pewien czas dumną nazwę – Stalinogród. Brr...

Rybnik na makietach supermiasta na razie się nie mieści. Dlaczego? Mam na to swoją odpowiedź. Otóż Rybnik już jest Supermiastem! Tylko na nieco mniejszą skalę. Przecież Rybnik obejmuje wiele dawnych miejscowości – Wielopole, Niedobczyce, Ochojec, Boguszowice – wystarczy rzut oka na plan miasta, by wyłowić niegdysiejsze samodzielne ośrodki. Dziś są zjednoczone administracyjnie. Nie oznacza to, że straciły swój charakter i koloryt. Turysta, który dziś przejeżdża przez nasze miasto może zobaczyć: położoną w lasach kolonię Beata, wielkopłytowe budownictwo osiedla „Nowiny”, kamienice z przełomu wieków w centrum miasta. Inny wycieczkowicz obejrzy u nas pola np. w Golejowie, przemysłowe hale Paruszowca i familoki w Chwałowicach. Nasze miasto jest w tej chwili tak różnorodne! Aż dziw bierze, że wszystkie te miejsca i zakątki obejmuje się jedną nazwą – Rybnik. Bez dodatku nazw dzisiejszych dzielnic byłaby ona jednak pusta – piękne opakowanie staje się przecież niczym bez równie wartościowej zawartości.

Tomasz Ziętek - historyk, absolwent Uniwersytetu Śląskiego, obecnie słuchacz na kierunku historia sztuki