Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 1 (7) Data wydania: 02.01.07

Oby dalej, głębiej, piękniej

O Rybniku i o tym, co widać z wież pszowskiej bazyliki z ks. prof. Jerzym Szymikiem rozmawia Krzysztof Wodecki.
– Jaką rolę w życiu księdza odgrywa Rybnik?
Dużą. Rybnik jest miastem mojego dzieciństwa, postrzeganym z perspektywy mojego malutkiego Pszowa, który uzyskał prawa miejskie dopiero rok po moim narodzeniu, w 1954. Rybnik stał się w mojej dziecięcej głowie legendą dzięki rodzicom. Mama wspominała to miasto z perspektywy swojej nauki u Sióstr Urszulanek, jeszcze w latach czterdziestych. Tata, jako urzędnik pszowskiej kopalni „Anna”,wyprawiał się często z papierami do tzw. zjednoczenia w Rybniku, tutaj robił wieczorowe technikum górnicze. To właśnie w tym mieście kupiłem najpiękniejszy krawat moich licealnych czasów, tam obejrzałem pierwszy pierwszoligowy mecz ROW - Legia, tam jeździłem do sklepu filatelistycznego, zabierałem latem moja młodszą siostrę na basen i do kawiarni „Magnolia”. Ale najważniejsze wydarzenia, związane z Rybnikiem: u Matki Bolesnej, 17 kwietnia 1951 roku moi rodzice, Salomea i Emil, ślubowali sobie miłość... Z niej jestem.
– W czym dostrzega ksiądz różnice pomiędzy miastem takim jak Rybnik, a rodzinnym Pszowem?
– Pszów jest świetnie położony: w Bramie Morawskiej, w samym środku trójkąta: Racibórz - Wodzisław Śl. - Rybnik. Wszystkie te trzy miasta były i są dla nas punktem odniesienia. Z wież pszowskiej bazyliki, przy idealnej pogodzie widać Śnieżkę i Tatry. A Rybnik traktowany jest w naszej rodzinie jako „nasze miasto”. Tam pracuje moja siostra, tam chodzą do liceum jej synowie, tam zabieramy na spacer odwiedzających nas gości, czy to z Polski, czy z zagranicy. Tam we wrześniu głosiłem kazania odpustowe, w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej, tam też będę głosił kazanie odpustowe, w czerwcu, w św. Antonim. Większe jest większe, mniejsze jest mniejsze, ale większych różnic nie widzę, mentalność i stosunek do wartości są prawie identyczne.
– Rybnik, a także inne śląskie miasta, zmieniają swoje oblicze. Czy według księdza, może to rodzić zagrożenie dla śląskiej tożsamości Rybnika i innych miast Górnego Śląska?
– Większych zagrożeń – jak na razie – dla Rybnika nie widzę. Myślę, że to jest miasto, które zupełnie nieźle wykorzystało koniunkturę samorządową po 1989 roku. Głównie dzięki pracowitości, gospodarności swoich mieszkańców. Jest religijne, zadbane. Oby tak dalej, głębiej, piękniej.