Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48 (1201) Data wydania: 28.11.23
Czytaj e-gazetę

Wyremontowany Pałac w Baranowicach zachwyca. „W końcu stał się naszą wizytówką” – mówią mieszkańcy

Renowacja Pałacu w Baranowicach to jedna z największych żorskich inwestycja ostatnich lat. Obiekt w ciągu niespełna trzech lat zmienił się nie do poznania. W końcu Pałac otworzył swoje drzwi dla mieszkańców miasta i okolic. – To prawdziwa perełka na mapie Żor i całego regionu, która przyciągnie mieszkańców i turystów – mówią władze Żor.

ŻORY Pałac Baranowice wraz z otaczającym go parkiem po kompleksowej renowacji zdecydowanie stanie się prawdziwą perełką na mapie Żor i całego regionu. W pełnej krasie można było go podziwiać 21 października kiedy to po raz pierwszy jego drzwi zostały otwarte dla zwiedzających.

Dla mieszkańców i turystów

– Odrestaurowany Pałac będzie służył mieszkańcom i turystom. Przeznaczyliśmy go na cele kulturalne, tworząc wielofunkcyjne sale do działań artystycznych oraz przestrzenie wystawiennicze, a także część gastronomiczną. Wierzę, że to miejsce będzie tętniło życiem i przyciągało wielu gości – mówił podczas wczorajszej uroczystości Waldemar Socha, prezydent miasta Żory. Zapowiedział, że zabytkowy park otaczający pałac będzie jeszcze okazalszy. Od kilku lat urząd odkupuje są działki wokół, by w przyszłości brak mógł mieć kilkadziesiąt hektarów. Planowane jest też pole golfowa, a także obiekt zadaszony z minigolfem, kręgielnią, czy salami do squasha.

Niedowierzanie mieszkańców

Przypomnijmy, że początki pałacu sięgają XVII wieku. Najpierw był siedzibą szlachecką, a później właścicieli pobliskiego folwarku. W okresie międzywojennym znajdowało się w nim sanatorium, a po II wojnie światowej szkoła podstawowa. Kiedy w Baranowicach wybudowano nową podstawówkę, pałac zaczął popadać w ruinę. Jeszcze kilka lat temu obiekt przy ul. Zamkowej był kompletną ruiną. Dach był dziurawy, pozbawiony okien, z popękanej elewacji odpadały jej fragmenty, a w środku schronienia szukali bezdomni.

– Przez 38 lat w budynku tym uczyło 682 uczniów w 36 rocznikach. Ta ogromna liczba ludzi od 1990 r., czyli od momentu przeniesienia szkoły podstawowej do nowego budynku, z niepokojem przez wiele lat obserwowała upadek tego miejsca – mówił Krzysztof Mentlik, radny z Baranowic. Dodał, że kiedy włodarzom miasta udało się pozyskać dofinansowanie na remont zabytku i w końcu podpisano umowę na realizację prac, wielu mieszkańców przychodziło pod ogrodzenie sprawdzając, czy faktycznie remont trwa.

Otwarcie Pałacu

Podczas uroczystości z udziałem włodarzy miasta, przedstawicieli samorządu oraz samych mieszkańców zaprezentowano odnowione wnętrze Pałacu. Na parterze powstał przeszklony zimowy ogród z widokiem na park, w którym mieści się restauracja. Wewnątrz pałacu zachowano historyczny wygląd pomieszczeń. Pieczołowicie odwzorowano polichromie z fragmentów zachowanych na ścianach budynku. Zawierają głównie motywy roślinne i zwierzęce (pierwotne malowidła były utrzymane w stylu secesyjnym, charakteryzując się pastelową kolorystyką). Jeszcze nie wszystkie prace wewnątrz zostały zakończone. Nadal specjaliści pracują nad odtwarzaniem części polichromii, a po dodatkowym wyposażeniu pałac ma być jeszcze piękniejszy.

– Piękny – podkreśli mieszkańcy, którzy z nami rozmawiali. – Wreszcie stał się wizytówką Żor – podkreślali. Pani Emilia wraz z mężem Dariuszem zauważyli, że przy okazji remontu zrobiono porządek za pałacem, gdzie były dawne jego zabudowania, które służyły na nocleg i składziki bezdomnych. – Teraz bez obaw można iść na jesienny popołudniowy spacer, a później wypić kawkę i podziwiać z ogrodu zimowego piękny widok – mówili nam.

W programie wydarzenia prócz możliwości zwiedzenia Pałacu znalazły się również pokazy sokolnicze, zajęcia z edukacji regionalnej czy zabawy rekreacyjne i tańce epoki wiktoriańskiej.

Justyna Koniszewska