Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 13 (1166) Data wydania: 28.03.23
Czytaj e-gazetę

W Zawadzie ćwiczyli z użyciem nowego defibrylatora

WODZISŁAW ŚL. W remizie OSP Zawada odbyły się pierwsze warsztaty pierwszej pomocy z użyciem nowego defibrylatora automatycznego AED, który w specjalnej kapsule na elewacji strażnicy jest dostępny dla wszystkich w razie potrzeby.

Pierwszą grupą szkoleniową byli przedstawiciele rady dzielnicy. Udział w pierwszych warsztatach członków rady dzielnicy Zawada nie jest przypadkowy, swoim przykładem chcą zachęcić innych mieszkańców do korzystania ze szkoleń i zdobycia umiejętności, które w przyszłości mogą uratować czyjeś życie.

Mateusz Kaczmarek z firmy Firemed wraz ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawadzie przedstawili zasady działania defibrylatora oraz przeprowadzili szkolenie na fantomach. Uczestnicy spotkania mogli także sprawdzić, jak przebiega wyciąganie defibrylatora z kapsuły. Po przekręceniu wieka kapsuły, rozlega się dźwięk alarmu oraz zaczyna wyć syrena na budynku remizy, aby powiadomić strażaków.

Defibrylator można łatwo wyjąć i przystąpić do udzielania pierwszej pomocy, a w międzyczasie strażacy zostaną poinformowani o wykorzystaniu kapsuły i będą mogli przygotować się do działania. Defibrylator AED sam wydaje komendy i podpowiada, jakie czynności ma wykonać udzielający pomocy. W planach są kolejne szkolenia m.in. dla nauczycieli z pobliskiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 oraz ogólnodostępne szkolenie dla mieszkańców.

(ska)