Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 27 (1128) Data wydania: 05.07.22
Czytaj e-gazetę

Świętowaliśmy 100. rocznicę powrotu Śląska do Polski

WODZISŁAW ŚL. Wyjątkową mszą świętą w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim rozpoczęły się oficjalne uroczystości, związane z rocznicą 100-lecia przyłączenia Śląska do Polski. Wydarzenie „Witaj Polsko!” przyciągnęło tysiące osób.

W naszym mieście już od przedpołudnia w sobotę 2 lipca trwały wydarzenia związane z rocznicą. Jednym z elementów obchodów była wystawa sprzętu wojskowego, który ulokowany został przy ul. Bogumińskiej oraz w parku miejskim. Czołg Leopard 2PL, samochody specjalne, pojazdy żandarmerii wojskowej oraz kuchnia polowa i polowa piekarnia chleba były głównymi atrakcjami pikniku wojskowego w ramach obchodów 100-lecia włączenia Górnego Śląska do Polski. Swój sprzęt prezentowały różne rodzaje sił zbrojnych między innymi: 10. Brygada Logistyczna z Opola i Żandarmeria Wojskowa, są też żołnierze z Krakowa i komandosi. W parku miejskim można nieco przenieść się w czasie i zobaczyć historyczne pojazdy. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców powiatu wodzisławskiego oraz sąsiednich miejscowości.

Mszę w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny celebrował biskup pomocniczy Archidiecezji Katowickiej ks. Grzegorz Olszowski, a koncelebrowali kapłani ziemi wodzisławskiej wraz z proboszczem parafii WNMP ks. Bogusławem Płonką. Podczas mszy obecne były poczty sztandarowe, m.in. sztandar Wojska Polskiego, górnicy i harcerze. – Jeśli oddalamy się od Pana Boga, jeśli gdzieś między mną, a Panem Bogiem zaczyna rosnąć jakiś mur, to może właśnie jest sygnał, ze mamy zacząć pościć. Że mamy zacząć zmieniać swoje życie, kontynuować ten trud nawrócenia. By być blisko Pana Boga i mieć blisko Pana Boga. Czynić to, co pobożne w skrytości swojego serca, w jedności z Jezusem Chrystusem, który nadaje sens naszemu sercu – mówił podczas homilii bp Grzegorz Olszowski, nawiązując do sobotniej ewangelii. Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Powstańców Śląskich, gdzie zaproszeni goście i delegacje złożyły kwiaty. Przygotowano również asystę honorową Wojska Polskiego.

Rekonstrukcja powitania wojsk w 1922 roku

Wzorem przemarszu wojsk w 1922 roku na 100. rocznicę włączenia Górnego Śląska oraz ziemi wodzisławskiej do Polski także na wodzisławskim rynku odbył się pochód grup rekonstrukcji historycznej. Przemarsz wojsk tłumnie oglądali na rynku mieszkańcy miasta. Jako pierwszy przez bramę na rynku przejechał w bryczce wojewoda śląski z 1922 roku – Józef Rymer, w którego rolę wcielił się Maurycy Fojcik, wodzisławianin, w którego żyłach płynie krew Rymerów. W bryczce jechali także ks. Franciszek Schnalke (ówczesny proboszcz parafii WNMP w Wodzisławiu Śląskim) oraz Hugon Jerzy Klockiewicz, w 1922 zastępca burmistrza Wodzisławia Śląskiego. Przedstawiciele Ślązaków powitali także grupy rekonstrukcyjne, które reprezentowały Wojsko Polskie wkraczające do miasta. Na czele wjechali ułani 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich na czele z rotmistrzem Józefem Młodeckim, którzy 4 lipca 1922 roku wkroczyli na ziemię wodzisławską. W żołnierzy wcielili się członkowie Stowarzyszenia Ochotniczy Szwadron 3. Pułku Ułanów Śląskich z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim, a rolę rotmistrza odtworzył Zbigniew Kamczyk-Godowski.

W podziękowaniu za walkę

Po przemarszu odbyła się oficjalna część z przemówieniami zaproszonych gości. Tłumnie zgromadzonych mieszkańców, rekonstruktorów oraz parlamentarzystów, samorządówców i przedstawicieli służb mundurowych powitali Minister Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg, która odczytała list premiera Mateusza Morawieckiego oraz europosłanka Izabela Kloc, która z kolei przeczytała list Jarosława Kaczyńskiego. – Dziś zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest wolność i niepodległość, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Dlatego też musimy wychowywać młode pokolenie w duchu wartości, w duchu poszanowania miłości do Ojczyzny – apelowała minister Marlena Maląg.

– Zapewne nie byłoby tego wyjątkowego dnia, jakim był 4 lipca 1922 roku i wkroczenia Wojska Polskiego do Wodzisławia Śląskiego i innych miast województwa, gdyby nie walka i zaangażowanie podczas powstań śląskich. Nie byłoby zapewne takich chwil, jakie dzisiaj przeżywamy, gdyby nie trzecie powstanie, jedno z najważniejszych wydarzeń zbrojnych, które miały na tej ziemi miejsce – przypomniał wojewoda Jarosław Wieczorek, przypominając Bitwę Olzańską.

Wspomnienia śląskich powstańców

Gości uroczystości powitała także inicjatorka uroczystości – senator Ewa Gawęda. – Pan Premier w swoim liście pięknie nawiązał do wydarzeń sprzed stu laty i do bohaterów, dzięki którym możemy dzisiaj tu, na ziemi wodzisławskiej świętować tą wspaniałą rocznicę – podkreśliła senator Ewa Gawęda. – Kiedy przed chwilą witaliśmy naszych powstańców i żołnierzy, przechodzących przez piękną bramę z napisem „Szczęść Boże”, pomyślałam o moim dziadku. Mój dziadek Józef Porwoł walczył w powstaniach śląskich sto lat temu. W tym samym miejscu prawdopodobnie on także witał polskich żołnierzy, którzy symbolicznie przynosili Polskę na ziemię wodzisławską. Zastanawiałam się, co dziadek wtedy czuł? Wzruszenie, dumę, satysfakcję? Tak sobie myślę, że ja dziś, tutaj na wodzisławskim rynku odczuwam to samo – podkreśliła senator, prezentując Śląski Krzyż Postwańczy otrzymany przez dziadka.

– Cieszymy się, że jesteśmy razem i możemy wspólnie świętować rocznicę i upamiętnić te wydarzenia, które odbywały się na wodzisławskim rynku 100 lat temu. Mamy nadzieję, że to dzisiejsze wydarzenie będzie sercem wydarzeń okołorocznicowych na całym Śląsku – zaznaczył starosta Leszek Bizoń.

Wodzisławskich powstańców wspomniał także prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca. – Kilka ładnych lat temu miałem możliwość rozmawiać z jednym z ostatnich żyjących powstańców – Wilhelmem Meislem. W trakcie rozmów o dylematach historii tamtego okresu, kiedy pytałem go, jak rozumieć wiele przeciwstawnych informacji i historii, te dyskusje są żywe do dziś, powiedział mi, że prawdziwie praworządne państwo jest wtedy, kiedy ma silne podstawy moralne – wspominał Mieczysław Kieca.

Gwiazdy na scenie

Po przemówieniach rozpoczęła się artystyczna część wydarzenia „Witaj Polsko!”. Na scenie pojawił się m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Vladislavia”, który w tym roku świętuje 40-lecie swojego istnienia. Zagrały także zespoły: Olzanki, Pielgrzymowianie oraz grupa Koher, a o 19.00 rozpoczął się koncert ROSZAK SHOW.

Koncert w wykonaniu dwóch połączonych orkiestr: Orkiestry Rozrywkowej Gminy Mszana oraz Orkiestry Śląskich Kameralistów (znanej także pod nazwą Silesian Chamber Players) zwieńczył obchody 100-lecia włączenia Górnego Śląska do Polski w Wodzisławiu Śl. Artyści zagrali pod dyrekcją Aleksandra Knury. Wokalistami byli: Kasia Moś, Krzysztof Respondek, Magda Steczkowska, Marcin Roszak, Sebastian Riedel, Grubson oraz Rafał Kozik, finalista programu The Voice of Poland wraz z dwiema uczestniczkami programu: Pauliną Gołębiowską i Karoliną Piątek-Strzebońską.

Kolejne wydarzenia już wkrótce

Warto dodać, że obchody 100-lecia włączenia Górnego Śląska do Polski nie kończą się na sobocie. 3 lipca obchody rocznicowe odbędą się w Skrzyszowie. 28 sierpnia odbędzie się spotkanie pod pomnikiem Powstańców Śląskich w Godowie, a na 11 listopada zaplanowano Krostoszowickie Kilometry Niepodległości – 8. edycję wyjątkowego biegu na ok. 11 km. W Pszowie 27 i 28 października odbędą się przesłuchania konkursowe Przeglądu Pieśni Patriotycznej Pszów 2022, a 8 listopada odbędzie się gala laureatów konkursu. W Radlinie 21 października zaplanowano koncert Wojciecha Ciuraja z zespołem „Tryptyk Śląski” oraz 11 listopada Stulecie Pieśni – Przegląd Chórów im. Mariana Łunarzewskiego. Także w listopadzie w Rydułtowach odbędzie się Koncert Pieśni Patriotycznych „Wyśpiewajmy radość”.

(ska), (juk), (FK)


Specjalne wydanie Nowin Wodzisławskich i Herolda Wodzisławskiego

W ramach obchodów 100-lecia przyłączenia Śląska do Polski i wydarzenia „Witaj Polsko!” na wodzisławskim rynku kolportowano wyjątkową publikację. Było to specjalne wydanie Nowin Wodzisławskich i Herolda Wodzisławskiego. Wspólne wydanie okolicznościowe Herolda Wodzisławskiego oraz Nowin Wodzisławskich powstało we współpracy obu redakcji. Publikacja stylizowana na gazetę z lat 20. minionego wieku rozchodziła się podczas wydarzenia „Witaj Polsko!” jak świeże bułeczki. Co istotne, każdy z uczestników mógł bezpłatnie otrzymać okolicznościowe wydawnictwo. W publikacji zawarto m.in. artykuły o tematyce powstań śląskich i ówczesnych walk o Wodzisław, plebiscycie, powitaniu wojsk w 1922 roku oraz o bohaterach tamtych dni. Wśród autorów artykułów historycznych znaleźli się Piotr Hojka, Kazimierz Mroczek, Piotr Sidor, Artur Marcisz oraz Krzysztof Witosz.

(ska)


Rafał Jabłoński, dyrektor GOKiR, organizator wydarzenia

Podziękowanie

Dzięki zaangażowaniu wielu osób godnie uczciliśmy „100. rocznicę przyłączenia Górnego Śląska do Polski”.

Dziękuję przede wszystkim pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mszanie, Wójtowi Mirosławowi Szymankowi, pracownikom technicznym Urzędu Gminy, a także grupie mieszkańców gminy zaangażowanych bezpośrednio w przygotowanie tego wydarzenia.

Wspierał nas stale Jarosław Wieczorek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Lubomi oraz jego współpracownicy, za co jestem im bardzo wdzięczny.

Słowa podziękowań kieruję do członków Honorowego Komitetu Organizacyjnego, którzy od początku wspierali nasze działania. Szczególnie dziękuję pani Senator Ewie Gawędzie, która była nie tylko przewodniczącą Komitetu, ale przede wszystkim faktycznym wykonawcą zadań na każdym etapie przygotowań. Dziękuję Prezydentowi Miasta Wodzisław Śląski Mieczysławowi Kiecy i Staroście Wodzisławskiemu Leszkowi Bizoniowi. Pomoc Służb Komunalnych Miasta, Powiatowego Zarządu Dróg i Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego była bezcenna. Na wielkie wsparcie mogliśmy liczyć także ze strony ks. prałata Bogusława Płonki. Wielkie dzięki!

Organizacja obchodów nie byłaby możliwa bez udziału służb mundurowych. Dziękuję Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Komendzie Powiatowej Policji, a także Kompani Reprezentacyjnej 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Orkiestrze Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych z Wrocławia.

Dziękuję również Aleksandrze Sokalli za pasję i zaangażowanie. Za przygotowanie inscenizacji historycznej oraz wystawy prac pokonkursowych. Dziękuję Towarzystwu Miłośników Ziemi Wodzisławskiej z Piotrem Hojką na czele, wszystkim artystom, zarówno tym na scenie jak i tym prezentującym się na płycie Rynku. Szczególnie dziękuję Aleksandrowi Knurze i Piotrowi Zaufalowi, którzy czuwali nad przygotowaniem koncertu „Witaj Polsko!”.

Słowa podziękowań i uznania kieruję do Dominiki Brzozy-Piprek i Mariusza Weidnera, którzy pięknie i emocjonalnie, ale bez zbędnego patosu, czuwali nad całością ze sceny.

Dziękuję grupie ERA, za profesjonalizm, wsparcie i przyjaźń.


W Godowie też świętowali

3 lipca w Skrzyszowie na terenie gminy Godów odbyły się uroczystości rocznicowe 100-lecia przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Odbyły się one pod hasłem „W drodze ku wolności – MuraLOVE Historie”. W ramach obchodów zorganizowano imprezę plenerową, koncert orkiestry, zespołu folkowego oraz prezentacja muralu okolicznościowego.

Uroczystości rozpoczęły się o 16.00 apelem na placu szkolnym Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Skrzyszowie. – 4 lipca 1922 r. po 595 latach obcego panowania, w tym 180 latach rządów pruskich Skrzyszów powrócił do Polski. Wkraczające na nasze ziemie wojsko Polskie mieszkańcy Skrzyszowa wespół z kapelą strażacką witali na szosie Jastrzębskiej obok Blazego – mówiła prowadząca wydarzenie Dominika Brzoza-Piprek. Dalej odbyła się symboliczna okolicznościowa inscenizacja. Podczas tej części obchodów wójt gminy Mariusz Adamczyk wspólnie z m.in. senator Ewą Gawędą, posłem Adamem Gawędą oraz radnym sejmiku województwa śląskiego Jarosławem Szczęsnym zasadzili dąb, który ma być symbolem 100. rocznicy przyłączenia Górnego Śląska do Polski.

Po zakończeniu części oficjalnej przy SP w Skrzyszowie uczestnicy wydarzenia uformowali korowód złożony m.in. z członków pocztów sztandarowych, orkiestry, przedstawicieli władz gminy i sołectw oraz samych mieszkańców. Przeszli oni ulicami Skrzyszowa do miejsca głównych uroczystości przy Ośrodku Kultury w Skrzyszowie. W części artystycznej wystąpili m.in. Gminna Orkiestra Dęta, Zespół Pieśni i Tańca „Silesianie” Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz zespół Sunny Band. W ramach wydarzenia przewidziano również pokazy rekonstrukcyjne, śląską kuchnię oraz atrakcje dla dzieci.

(juk)