Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 1 (1102) Data wydania: 04.01.22
Czytaj e-gazetę

Mieszkańcy chcą precyzyjniej wiedzieć czym oddychają

Na terenie Śląska znajduje się 19 stacji automatycznych i 26 stanowisk manualnych nadzorowanych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. Z kolei jeden z naszych czytelników pyta, dlaczego czujnika jakości powietrza nie ma w sercu Wodzisławia Śl.

WODZISŁAW ŚL. Wraz z pojawieniem się niskich temperatur co roku pojawia się ten sam problem – smog. W efekcie jakość powietrza w wielu polskich miejscowościach jest w opłakanym stanie. Także w Wodzisławiu Śl. w trakcie ostatnich dni nie była ona najlepsza. Jeden z naszych czytelników jest zdania, że na terenie miasta powinno być więcej stacji pomiarowych jakości powietrza.

Pytania o większą liczbę czujników

– Za nami kolejne dni ze smogiem – przekazywał nam kilka dni temu jeden z naszych czytelników. – W okolicy rynku w Wodzisławiu Śl. śmierdziało bardzo mocno, ale żadnego czujnika w tej okolicy nie ma – dodał. Nasz rozmówca zwrócił uwagę, że mieszkańcy chcieliby wiedzieć, kiedy lepiej unikać wychodzenia na zewnątrz w czasie, gdy smog na pewno będzie się pojawiał na terenie miasta. – Dlaczego nie ma żadnego czujnika w sercu miasta np. w pobliżu rynku lub gdzieś w kierunku osiedli Nowego Miasta i dworca PKP? – dopytywał nas.

Ile jest stacji na terenie miasta?

Wątpliwości i pytania naszego czytelnika przekazaliśmy urzędnikom wodzisławskiego magistratu. Jak wyjaśnia nam główny specjalista ds. komunikacji i promocji miasta Klaudia Bartkowiak, na terenie miasta funkcjonuje przede wszystkim stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, która zlokalizowana jest przy ul. Gałczyńskiego. – To stacja ukazująca tło miejskie – podkreśla Bartkowiak. – Dokonuje ona pomiarów w sposób ciągły następujących parametrów: pył zawieszony PM 10, dwutlenek siarki, tlenek węgla, dwutlenek azotu, tlenki azotu i ozon. I ten właśnie prowadzony w mieście monitoring jakości powietrza działa w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska – dodaje. Ponadto główny specjalista ds. komunikacji i promocji miasta zwraca uwagę, że na terenie miasta funkcjonują także dodatkowo mniejsze stacje pomiarowe. Ulokowane są we wszystkich 9 dzielnicach Wodzisławia Śl. – Mają one jednak charakter wyłącznie poglądowy i edukacyjny – podkreśla Klaudia Bartkowiak.

Z czego wynika zła jakość powietrza?

W trakcie jednej z ostatnich sesji powiatu wodzisławskiego Andrzej Szczygieł z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach podkreślił, że główną przyczynę złej jakości powietrza jest niska emisja pochodząca z indywidualnego ogrzewania budynków mieszkalnych. – Spotykam się na wielu spotkaniach z samorządowcami, którzy twierdzą, że to niemożliwe, aby to piece domowe tak zatruwały powietrze, ale tak właśnie jest – podkreślał Andrzej Szczygieł. Zwrócił uwagę, że monitoring ochrony środowiska na Śląsku jest mocno rozbudowany. Składa się z 19 stacji automatycznych i 26 stanowisk manualnych. Andrzej Szczygieł wyjaśnił także, że nie ma potrzeby montowania na każdym kroku stacji pomiarowych, ponieważ jeżeli są wysokie stężenia pyłów, to występują one praktycznie na terenie całego Śląsku i na odwrót: jeżeli jakość powietrza jest dobra, to również występuje ona na całym województwie.

(juk)