Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (1009) Data wydania: 24.03.20
Czytaj e-gazetę

Kupiony w nadmiarze chleb ląduje w śmietnikach

Kilkanaście dni temu, gdy pojawiły się informacje o zachorowaniach na COVID-19, większość Polaków ruszyła szturmem na sklepy spożywcze, by zrobić zapasy żywności na wiele dni. Niestety, w nadmiarze kupiony został między innymi chleb, który teraz ląduje w śmietnikach.

WODZISŁAW Ze sklepowych półek w mgnieniu oka zniknął ryż, kasze, makaron, gotowe sosy, papier toaletowy, opustoszały lodówki z mięsem. Łupem padły również produkty z krótką datą ważności, które zostały kupione w nadmiarze, między innymi chleb i bułki. Teraz ten nadmiar ląduje w śmieciach. Przypominamy, że chleb można zamrozić w zamrażarce. A co jeszcze można z nim zrobić? Poniżej/obok kilka porad.AgaKa


Kilka pomysłów na to, co zrobić z resztkami chleba oraz bułek:

Grzanki

Resztę chleba pokroić w kosteczki i przypiec na patelni na maśle. W kilka minut i mamy domowej roboty grzanki. Można doprawić ziołami.

Zupa chlebowa

Dobrze znana zupa chlebowa naszych babć. Chleb pokroić w kostki, zalać wrzątkiem, dodać odrobinę masła, ząbek czosnku, doprawić wg. uznania.

Przerobić na bułkę tartą

Wysuszony chleb oraz bułki z łatwością można przerobić na domowej roboty bułkę tartą.

Francuskie tosty/ zwykłe tosty

Czerstwy smażony chleb, moczony wcześniej w jajku. Można podawać z czymś słodkim jak dżem czy miód - tak powstają francuskie tosty. Można też zrobić wersję domową, zwykłą, przypiekając na patelni chleb z ulubionymi składnikami, np. serem i szynką.

Suchy chleb dla zwierząt z gospodarstw

Osoby prowadzące gospodarstwa i posiadające zwierzęta (trzoda chlewna) z radością przygarną resztki chleba i bułek. Warto wysuszone pieczywo zbierać do reklamówek i przekazać w odpowiednie ręce. Uwaga! Pieczywo nie może mieć pleśni!

Zakwas chlebowy

Co zrobić, by nie marnować jedzenia?

Wielu z nas ma przepełnione lodówki. Przypominamy zatem co zrobić, by zminimalizować ryzyko, że jedzenie nam się zepsuje:

  • Stosujmy zasadę - pierwsze otwarte, pierwsze schodzi (tzw. FIFO - first in, first out). Dotyczy to serków, napoi, otwartych opakowań. Nie zabierajmy się za nic nowego, jeśli nie opróżniliśmy do końca poprzedniego. Kontrolujmy przy tym daty ważności!
  • Jeśli to możliwe, trzymajmy jedzenie w hermetycznych pojemnikach. Chronimy je w ten sposób między innymi przed wysuszeniem.
  • Mrozimy nadmiar wędlin i wszystko, co może być mrożone. Kontrolujmy lodówkę - jeśli widzimy, że czegoś powoli zaczyna brakować, spokojnie możemy wyciągnąć to z zamrażarki na noc, by na poranek dnia kolejnego było już gotowe. Co do wędlin, radzimy mrozić je w mniejszych porcjach, by do rozmrożenia nie wyciągać od razu całości.
  • Róbmy zakupy z głową i tu kłania się lista produktów. Nie kupujmy pod wpływem chwili czegoś, czego nie lubimy, nie jemy, albo wiemy, że zawsze schodzi to u nas w bardzo małych ilościach. Weźmy do ręki kartkę, długopis i przejdźmy po wszystkich kuchennych szafkach i zapiszmy czego nam brakuje.
  • Nie trzeba zawsze gotować obiadów składających się z dwóch dań. Jedno danie na obiad w zupełności wystarczy. Zaoszczędzicie czas na przygotowanie, czas na zmywanie oraz produkty. Nie gotujmy w nadmiarze.