Sobota, 31 października 2020

imieniny: Alfonsa, Urbana, Krzysztofa

RSS

Rusza remont Mszańskiej. Będą poważne utrudnienia drogowe

14.01.2020 00:00 sub

Już w najbliższy wtorek, 14 stycznia, ma rozpocząć się przebudowa ul. Mszańskiej w Wodzisławiu Śl. i ul. Turskiej w Mszanie. Nie obędzie się bez utrudnień dla kierowców. Część remontowanego odcinka będzie zamknięta dla ruchu na 3 miesiące.

WODZISŁAW ŚL. To długo wyczekiwana inwestycja, zwłaszcza przez mieszkańców wodzisławskiej dzielnicy Wilchwy, a także Mszany i części gminy Godów. W lipcu 2019 r. władze powiatu pozyskały dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych, a we wrześniu ogłosiły przetarg na realizację inwestycji. Z końcem listopada podpisano umowę z wykonawcą, którą okazała się firma AUTO-TRANS Asfalty Sp. z o.o. z Gierałtowic, który złożył najkorzystniejszą ofertę. Ze względu na znaczny zakres przedsięwzięcia wykonawca rozpoczyna prace we wtorek 14 stycznia.

Roboty będą polegały między innymi na przebudowie kanalizacji deszczowej, budowie chodnika i wykonaniu nowych warstw konstrukcyjnych. Obniżona będzie także niweleta drogi na wiadukcie. Oznacza to niestety konieczność zamknięcia drogi na odcinku od skrzyżowania z ulicą Stefana Czarnieckiego do posesji nr 1A. Z powodu technologii robót nie ma bowiem możliwości utrzymania ruchu kołowego. Wyznaczono zalecany objazd. Został on poprowadzony ulicami: Skrzyszowską, świętego Wawrzyńca, Leonida Teligi i Stefana Czarnieckiego.

Przypomnijmy, że wspomniany wiadukt został dwa lata temu zlikwidowany przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. Dlaczego wówczas nie obniżono niwelety drogi? - Były zamiary, aby niweletę zmienić kiedy likwidowano wiadukt na Skrzyszowskiej, ale wtedy procedury Spółki Restrukturyzacji Kopalń, która odpowiadała za likwidację wiaduktu, nie pozwalały na to, by powiat brał udział finansowy w tych pracach i za jednym zamachem można było obniżyć tę niweletę – tłumaczy Wojciech Raczkowski ze Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. Jak dodaje, zmiana niwelety drogi jest konieczna, by poprawić widoczność oraz bezpieczeństwo na skrzyżowaniu ul. Mszańskiej, Turskiej, Skrzyszowskiej i Czarnieckiego (tzw. skrzyżowanie pięciu dróg).

Jeżeli warunki pogodowe na to pozwolą, przewidywane zamknięcie tego odcinka drogi dla ruchu potrwa trzy miesiące. Planowane ukończenie całej inwestycji to październik 2020 r. - Za utrudnienia przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość – mówi Raczkowski. Dodajmy, że od 9 stycznia zamknięty dla ruchu jest również odcinek ul. Wodzisławskiej w Mszanie (droga wojewódzka nr 933), a kilka miesięcy temu zamknięto również wodzisławski fragment tej samej drogi (od restauracji McDonald’s do hotelu Amadeus) i część kierowców wykorzystywała Mszańską jako objazd DW 933.

Koszt inwestycji to ponad 6 mln zł, z czego część stanowić będzie dotacja z Funduszu Dróg Samorządowych. Udział finansowy w przedsięwzięciu zadeklarowały również władze Wodzisławia Śl.(art)

  • Numer: 2 (999)
  • Data wydania: 14.01.20
Czytaj e-gazetę