Piątek, 25 września 2020

imieniny: Aurelii, Kleofasa, Władysława

RSS

Złoty Wawrzyn dla pasjonata, historyka i miłośnika Ziemi Wodzisławskiej

13.08.2019 00:00 sub

10 sierpnia przypada wspomnienie św. Wawrzyńca – patrona Wodzisławia Śl. Z tej okazji od kilku lat zasłużone dla rozwoju miasta osoby bądź instytucje otrzymują specjalne wyróżnienie – statuetkę Złotego Wawrzyna. W tym roku laur trafił do Kazimierza Cichego.

WODZISŁAW ŚL. Wręczenie nagrody odbyło się 10 sierpnia w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, podczas mszy świętej w intencji mieszkańców miasta. W tym roku laur trafił w ręce honorowego prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej Kazimierza Cichego. - Tegoroczny laureat jest wodzisławianinem, synem tej ziemi. Jest znany jako jej pasjonat, historyk i miłośnik - mówił podczas uroczystości prezydent Wodzisławia Śl. Mieczysław Kieca. - Przez lata zaszczepiał w innych pragnienie zgłębiania naszej historii i tradycji - dodał.

Statuetkę, dyplom oraz metalowy znaczek „Złotego Wawrzyna” Kazimierz Cichy otrzymał z rąk prezydenta Kiecy oraz Dezyderiusza Szwagrzaka, przewodniczącego rady miejskiej. - Ta nagroda jest miłym zwieńczeniem mojej działalności społecznej - mówił nam po otrzymaniu nagrody tegoroczny laureat. - Na ziemi wodzisławskiej działam od blisko trzydziestu lat. Ksiądz prałat Bogusław Płonka podczas homilii przytoczył słowa, które trafnie definiują moją aktywność: ocalić od zapomnienia. Właśnie to robiłem przez całe lata. Dbałem o propagowanie historii i kultury ziemi wodzisławskiej - dodał.

Przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej korzystając z okazji uhonorowania działalności Kazimierza Cichego, wręczyli mu kolaż zdjęć przedstawiający jego dokonania. - Dziękujemy Ci za ogromną pracę wykonaną na rzecz Towarzystwa oraz całego powiatu wodzisławskiego. Liczymy, że będziesz nadal aktywnym honorowym członkiem naszego stowarzyszenia – mówił Piotr Hojka, który pod koniec czerwca zastąpił Kazimierza Cichego na stanowisku prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej.(juk)

Kim jest laureat?

Kazimierz Cichy z zawodu jest technikiem górniczym, posiadającym wyższe wykształcenie ekonomiczne. Poprzez swoją wieloletnią działalność propagował historię i kulturę naszego regionu, a lista jego osiągnięć w tym zakresie jest bardzo bogata. Przez 28 lat piastował funkcję prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej. To dzięki jego inicjatywie powstała galeria na wodzisławskim rynku pn. Art Wladislavia. Był inspiratorem odbudowy Baszty Rycerskiej na Grodzisku, twórcą rzeźb postaci związanych z historią Wodzisławia oraz zegara słonecznego. Jest autorem licznych publikacji m.in. „Wodzisław Nasze Miasto” oraz „Krajobrazy Ziemi Wodzisławskiej”, czuwał również nad wydawaniem biuletynu historycznego „Herold Wodzisławski”. Był wielokrotnie nagradzany za swoje dokonania. Jego działalność została uwieczniona w dwóch pracach magisterskich.

  • Numer: 33 (978)
  • Data wydania: 13.08.19
Czytaj e-gazetę