Poniedziałek, 27 stycznia 2020

imieniny: Angeliki, Przybysława, Ilony

RSS

Czy w Bukowie powstanie asfaltownia?

28.08.2018 00:00 red.

Do Urzędu Gminy w Lubomi wpłynął wniosek związany z planami budowy instalacji do wytwarzania mieszanek asfaltowo–bitumicznych, czyli asfaltowni

BUKÓW Wniosek złożyła firma Ceramot Silesia z Bukowa – producent betonu i kruszywa. – Firma zwróciła się o wydanie decyzji środowiskowej – przyznaje wójt gminy Czesław Burek. Prośba o wydanie decyzji środowiskowej ma związek z przedsięwzięciem o nazwie „Zabudowa instalacji do wytwarzania mieszanek asfaltowo–bitumicznych na terenie żwirowni w Bukowie przy ul. Krzyżanowickiej”.

Asfaltownia miałaby powstać przy drodze łączącej Syrynię z Bukowem, ale już na terenie samego Bukowa. Jadąc od Syryni – po lewej stronie, za torami, mniej więcej na wysokości zakrętu, w sąsiedztwie cegielni. Właścicielem gruntu jest Ceramot, a sama działka – zgodnie z planem zagospodarowania – ma charakter terenów przemysłowych. W karcie informacyjnej dla planowanego przedsięwzięcia przedsiębiorca argumentuje, że najbliższa zabudowa mieszkaniowa znajduje się 2 km dalej.

To, że firma zwróciła się o wydanie decyzji środowiskowej, wcale nie oznacza, że asfaltowania na pewno powstanie. Przepisy jasno określają całą procedurę. Na razie gmina wezwała przedsiębiorcę o uzupełnienie dokumentacji, ponieważ stwierdzono braki. Kiedy dokumenty wrócą, urzędnicy zwrócą się po opinie do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach i do sanepidu. W międzyczasie okaże się, czy firma zostanie zobowiązana do przedstawienia raportu oddziaływania na środowisko. – Sprawa wymaga precyzji, wszystko trzeba sprawdzić – podkreśla wójt.

(mak)

  • Numer: 35 (928)
  • Data wydania: 28.08.18
Czytaj e-gazetę