Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 32 (873) Data wydania: 08.08.17
Czytaj e-gazetę

Co zrobić z zalegającym w piwnicy zakazanym opałem? Tego marszałek na razie nie wie

– Pozwoliłem sobie zadzwonić do Urzędu Marszałkowskiego z pytaniem, co mam zrobić z mułem, który został mi z ubiegłego roku. Pani poinformowała mnie, że urząd pracuje nad systemem odkupu paliwa, którym nie można opalać domów od września. Może można było by się tym zainteresować, żeby więcej ludzi było świadomych tego jak rozwiązać ten problem – napisał do nas jeden z czytelników.

REGION Od 1 września na terenie całego województwa śląskiego zacznie obowiązywać uchwała antysmogowa. Uchwała została podjęta 7 kwietnia przez Sejmik Województwa Śląskiego. Zgodnie z jej zapisami od tego czasu nie będzie można stosować węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 proc. W tej sytuacji postanowiliśmy skontaktować się z Urzędem Marszałkowskim w Katowicach, żeby dowiedzieć się, jakie rozwiązanie przygotowano w stosunku do mieszkańców, którym zakazane paliwa pozostały po poprzednim sezonie grzewczym.

Najważniejsze to nie kupować

Po pierwsze - Urząd Marszałkowski stanowczo podkreśla, że użytkownicy kotłów czy pieców nie powinni więcej nabywać zakazanych do stosowania paliw. - Od chwili pojawienia się informacji o zakazie spalania paliw mułowych, ceny za te paliwa zostały mocno obniżone przez dystrybutorów, aby zachęcić do jego zakupu. Niestety wielu mieszkańców decyduje się jeszcze skorzystać z atrakcyjnej oferty - podkreśla Witold Trólka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. - Sytuacja ta pokazuje, że wydłużanie terminu wejścia w życie zapisu uchwały o zakazie spalania mułów i flotów niczego by nie zmieniło. Problem nadal istniałby na tą samą skalę - dodaje.

Co z zapasami?

Problem jest jednak o wiele bardziej skomplikowany. Otóż wielu właścicielom gospodarstw zostały z poprzedniej zimy zapasy niedozwolonego do stosowania od 1 września paliwa. Co rusz te osoby zgłaszają się do naszej redakcji z pytaniami, co mają w tej sytuacji zrobić? Twierdzą, że kiedy telefonują do Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach lub do swoich - miejskich lub gminnych urzędów, to nie uzyskują szczegółowych odpowiedzi. Okazuje się, że gotowego rozwiązania urzędnicy z Katowic jak na razie nie mają. Urząd Marszałkowski prowadzi rozmowy z branżą energetyczną, żeby to ona ewentualnie odbierała od mieszkańców muły. Nie wiadomo jednak, na jakich zasadach. - Sondujemy temat i dążymy do porozumienia z branżą energetyczną w tym zakresie. W tej chwili jest za wcześnie, by powiedzieć, czy zostanie podpisane jakieś porozumienie - mówi Witold Trólka. Nie wiadomo, czy sytuacja wyjaśni się przed 1 września.

Wysokie normy

Problem z ewentualnym odbiorem od mieszkańców mułów czy flotokoncentratów przez branżę energetyczną polega na tym, że stawia ona wysokie wymagania odnośnie jakości tych paliw. - Wszelkie instalacje przemysłowe stawiają w tym zakresie bardzo wysokie wymogi jakościowe, co wiąże się m.in. z koniecznością badania każdej partii dostarczonego mułu czy flotokoncentratu. Problemem jest między innymi wysoka zawartość siarki oraz duża wilgotność tego typu opału. Jak widać, indywidualne instalacje domowe są w stanie spalić wszystko, nie przejmując się wprowadzanymi do powietrza zanieczyszczeniami - stwierdza Witold Trólka.

Bez pomysłu

W tej chwili trudno więc wyobrazić sobie, kto miałby badać muły czy flotokoncentraty, które zostały mieszkańcom po poprzednim sezonie, żeby sprawdzić, czy nadają się one dla branży energetycznej. Wydaje się po prostu, że Urząd Marszałkowski nie ma pomysłu na rozwiązanie tego problemu. Dlatego niektórzy samorządowcy w nieoficjalnych rozmowach przyznają, że przynajmniej na początku obowiązywania uchwały antysmogowej nie będą wysyłać kontroli do kotłowni. Po to by mieszkańcy mieli czas na wypalenia starego, niedozwolonego paliwa. (mak)

Branża węglowa alarmuje: zabraknie węgla

W ostatnim czasie coraz głośniej słychać o uwagach ze strony branży górniczej w odniesieniu do zapisów uchwały antysmogowej. Spółki węglowe nie mają zastrzeżeń co do samych kierunków działania. Zarzuty dotyczą jednak tego, że samorządowcy nie dali branży czasu na przygotowanie się do nowych rozwiązań. W obronie Polskiej Grupy Górniczej głos zabrał na przykład senator Wojciech Piecha. Jego zdaniem uchwały antysmogowe na Śląsku i w Małopolsce wyeliminują ok. 2,5 mln ton węgla – nie tylko najbardziej uciążliwe muły węglowe i tzw. flotokoncentraty, ale także wysokiej jakości miały i węgiel gruby. PGG prognozuje, że wprowadzenie ograniczeń zmniejszy przychody spółki o ok. 637 mln zł i nastąpi drastyczny wzrost zapotrzebowania na sortymenty średnie, co w efekcie spowoduje wzrost importu węgla, głównie z Rosji. Na razie jak wiadomo PGG wprowadziła limity na sprzedaż węgla dla odbiorców indywidualnych.

Do zarzutów ze strony branży węglowej postanowił odnieść się Marszałek Województwa Śląskiego

Wojciech Saługa: Nie zgadzam się z argumentami branży węglowej dotyczącymi negatywnych skutków wprowadzenia w życie zapisów uchwały antysmogowej. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie nakazuje ona bezwzględnie wymiany kotłów i pieców węglowych na podobne urządzenia lepszej jakości. Właściciel może więc wymienić kotły na inne paliwa stałe jak drewno czy pellet, zdecydować się na przyłączenie do sieci gazowej czy ciepłowniczej, czy też zastosować odnawialne źródła energii jak np. pompy ciepła i kolektory.

Nieporozumienia wokół uchwały wynikają z jej niedokładnej lektury. Przypominam, oprócz kotłów automatycznych na paliwo stałe dopuszczono kotły z ręcznym załadunkiem. To spowodowało, że dopuszczone są do użytku kotły klasy 5 również zasypowe oraz kotły klasy 5 na drewno kawałkowe (tzw. kotły zgazowujące). Bezpodstawny jest zatem zarzut wprowadzenia zakazu stosowania węgla kawałkowego.

Uchwała antysmogowa zakazuje stosowania miałów, ale tylko tych najgorszej jakości, tzn. paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15%. Takie paliwa powodują wysoką emisję pyłową, a właśnie pył w powietrzu jest największym problemem.

Najważniejsze, należy zauważyć, że harmonogram wymiany pieców i kotłów, w których można spalać wszystko, został rozłożony aż na 10 lat!

Nawet przy teoretycznym założeniu, że każda wymiana kotła i pieca odbywać się będzie na kocioł automatyczny, a więc wymagający paliwa typu groszek, nie nastąpi to ani w bieżącym, ani w przyszłym roku. Kopalnie mając więc dużo czasu na dostosowanie swojej produkcji zarówno do wymagań ochrony środowiska, jak i zmian w strukturze popytu na węgiel, jaki będzie skutkiem uchwały antysmogowej. Mówienie teraz o gwałtownym odczuwalnym skoku cen węgla dla mieszkańców jest przedwczesne.