środa, 15 lipca 2020

imieniny: Włodzimierza, Henryka, Egona

RSS

Krótki rok szkolny, dużo wolnego

06.09.2016 00:00 red.

Podczas dopiero co rozpoczętego roku szkolnego 2016/17 nie zabraknie dni wolnych, w tym przerw świątecznych i długich weekendów.

Okazja do dłuższego odpoczynku nadarzy się już w październiku z okazji Dnia Nauczyciela. 14 października wypada w piątek, a ponieważ jest to dzień ustawowo wolny dla pracowników oświaty, zatem weekend dla uczniów potrwa trzy dni. Listopad tradycyjnie oferuje sporo wolnego. 1 listopada – Wszystkich Świętych – wypada we wtorek. Dyrektorzy szkół mają do dyspozycji swoje dni wolne od lekcji, więc niewykluczone, że w poniedziałek 31 października też nie będzie szkoły. Święto Niepodległości przypadnie w piątek co oznacza kolejne trzy dni laby. Grudzień to wyczekiwana przez uczniów przerwa świąteczna. Potrwa od 23 grudnia do 1 stycznia. Z punktu widzenia osób pracujących same Boże Narodzenienie wypada nienajlepiej – wigilia jest w sobotę. Zyskujemy zatem tylko wolne w poniedziałek 26 grudnia. Tracimy też ekstra dzień laby w Nowy Rok, który trafi w niedzielę.

Styczniowe luzy

Wracając do uczniów – po 10–dniowej przerwie świąteczno–noworocznej wrócą do szkoły 2 stycznia zaledwie na cztery dni, bo już 6 stycznia – w piątek – czeka kolejne święto – Objawienia Pańskiego, czyli popularnych Trzech Króli. Potem tydzień nauki i już od soboty 14 stycznia uczniowie na Śląsku będą mieć ferie, które potrwają do niedzieli 29 stycznia.

Maraton lekcji

W przeciwieństwie do stycznia luty i marzec to dwa miesiące bitej nauki. Ani jednej wolnej dniówki (poza weekendami). W kwietniu świętować będziemy Wielkanoc. Przerwa od nauki z tej okazji potrwa od 13 do 18 kwietnia. Uczniowie klas 1–2 gimnazjów mogą jeszcze liczyć na dodatkowe dni wolne w związku z egzaminami gimnazjalnymi. Ale to zależeć będzie od ustaleń w szkołach. Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych zakończą zajęcia 27 kwietnia i będą się szykować do matury.

Majowe święto

Maj zapowiada się wyjątkowo korzystnie pod względem przerw w zajęciach. 1 i 3 maja, zatem Święto Pracy i Święto Konstytucji 3 Maja wypadają w poniedziałek i środę. Jest wielce prawdopodobne, że również 2 maja będzie dniem bez nauki, zatem można liczyć na pięciodniowy weekend. Wolnego od nauki spodziewać się mogą też uczniowie klas niższych ponadgimnazjalnych w dni pisemnych egzaminów maturalnych.

Szybciej świadectwa, dłuższe wakacje

W czerwcu mamy Boże Ciało. Świętować je będziemy w czwartek 15 czerwca. Jeśli dyrektorzy szkół zdecydują się zrobić wolne w piątek, uczniów czekać będą cztery dni wolnego. A potem już ostatnia prosta do wakacji. Rok szkolny potrwa krócej – do 23 czerwca. To efekt nowej zasady wprowadzonej przez MEN polegającej na tym, że rok szkolny kończyć się będzie w pierwszy piątek po 20 czerwca (dotąd istniała zasada, że nauka trwała do ostatniego piątku czerwca, więc bywało, że uczniowie dostawali świadectwa nawet 30 czerwca). Za to wakacje będą dłuższe – prawdopodobnie potrwają do 3 września, bo 1 września wypada w piątek. Chyba, że 1 września 2017 odbędzie się tylko uroczystość otwarcia roku szkolnego (ale to się "nie liczy", bo wtedy nie ma lekcji).

(tora)

  • Numer: 36 (825)
  • Data wydania: 06.09.16
Czytaj e-gazetę