Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 33 (822) Data wydania: 16.08.16
Czytaj e-gazetę

Kącik ZUS

Aldona Węgrzynowicz rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń przesłała do ZUS–u mój wniosek o urlop górniczy. Dostałem zaświadczenie, z którego wynika, że do emerytury górniczej brakuje mi więcej niż 4 lata. Jak się jednak okazało, do wniosku nie dołączono świadectwa pracy z kopalni, w której wcześniej byłem zatrudniony. Czy mogę sam dostarczyć do ZUS–u to świadectwo, aby zaliczono mi ten okres i wystawiono nowe zaświadczenie?

Przepisami ustawy z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego (Dz. U. z 2015 r., poz. 410 ze zm.) nałożony został na Zakład Ubezpieczeń Społecznych obowiązek ustalania – na wniosek Spółki Restrukturyzacji Kopalń – okresów uprawniających do emerytury oraz okresu brakującego do nabycia uprawnień do emerytury dla potrzeb przyznania przez to przedsiębiorstwo urlopu górniczego lub urlopu dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla i wydania zaświadczeń potwierdzających te okoliczności.

W przypadku konieczności ponownego ustalenia okresu uprawniającego do emerytury oraz okresu brakującego do nabycia prawa do emerytury dla potrzeb urlopu górniczego w oparciu o nowe lub skorygowane dokumenty, niezbędne jest zgłoszenie ponownego wniosku przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń.

Nie mam 25 lat pracy górniczej liczonej pojedynczo, ale wykonywałem także pracę w przodku ok. 2880 dniówek. W listopadzie 2016r. kończę 50 lat i chcę złożyć wniosek o emeryturę. Czy dniówki przodkowe będą zaliczone do emerytury?

Zgodnie z art. 50a ust. 2 ustawy emerytalnej emerytura górnicza przysługuje pracownikowi, który ukończył 50 lat życia, ma okres pracy górniczej wynoszący łącznie z okresami pracy równorzędnej co najmniej 25 lat, w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej liczonej pojedynczo. Ponadto nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego albo złożył wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa.

Przy ustalaniu 25 lat pracy górniczej dniówki półtorakrotne, powiększą ogólny staż pracy górniczej.

Pobieram rentę z tytułu niezdolności do pracy od 2003r. do nadal. W tym roku osiągnę wiek emerytalny. Czy muszę złożyć wniosek o emeryturę?

Nie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna Pani emeryturę z urzędu zamiast pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy od dnia osiągnięcia wieku emerytalnego, jeśli podlegała Pani ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Emerytura z urzędu nie może być niższa od pobieranej dotychczas renty z tytułu niezdolności do pracy.

Ponadto może Pani złożyć wniosek o emeryturę do końca miesiąca, w którym osiągnęła Pani wiek emerytalny. Należy wówczas pamiętać, że emerytura przyznana na wniosek może być niższa od pobieranej dotychczas renty z tytułu niezdolności do pracy.