Niedziela, 25 sierpnia 2019

imieniny: Ludwika, Luizy, Patrycji

RSS

Co czytają wodzisławianie?

31.05.2016 00:00 red.

Wodzisławskich czytelników najbardziej interesują nowości wydawnicze. Tych tytułów szukają najbardziej i najczęściej je zamawiają – wynika z danych Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu Śl.

– Największą popularnością cieszyły się skandynawskie, polskie i amerykańskie kryminały oraz thillery, a także literatura obyczajowa, reportaże, pamiętniki i biografie – informują w bibliotece.

Najliczniejszą grupę wypożyczających stanowią czytelnicy aktywni zawodowo. To 42 proc. wszystkich wypożyczających. Osoby uczące się, do których zaliczają się zarówno przedszkolaki jak i studenci stanowią 33 proc. gości wypożyczalni. Co czwarty wypożyczający książki to osoba nieaktywna zawodowo.

Martynka i Franklin na topie

W przypadku dzieci i młodzieży największą grupę czytelniczą stanowią dzieci od 6 do 12 lat. Stale wzrasta zainteresowanie literaturą dla dzieci najmłodszych. Dużym zainteresowaniem cieszą się wszystkie książki mające na celu wspomaganie czytania (np. „Czytam sobie”, „Zaczynam czytać z Martynką” ) oraz pozycje z dużymi literami. W grupie najmłodszych dzieci w wieku od 0 do 5 lat największym zainteresowaniem cieszą się publikacje interaktywne, książki edukacyjne jak seria „Basia”, „Kamyczek”, „Franklin”.

Sport i komiksy

Dzieci młodsze chętniej czytają książki przygodowe, opowiadania i opowiastki, powieści przyrodnicze oraz komiksy. Czytelnicy w tej grupie częściej sięgają po powieść przygodową, fantastykę, książki o sporcie oraz komiksy. U gimnazjalistów jest większe zróżnicowanie. Dziewczyny – obok książek przygodowych – poszukują relacji rówieśniczych, elementów romantycznych i obyczajowych, chłopcy natomiast częściej wybierają fantastykę.

(tora)

  • Numer: 22 (811)
  • Data wydania: 31.05.16
Czytaj e-gazetę