Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 (797) Data wydania: 23.02.16
Czytaj e-gazetę

Górnicy już nie wiedzą komu wierzyć

Kompania Węglowa prowadzi rozmowy z inwestorami mając za plecami konflikt ze związkowcami oraz rozpoczęty spór zbiorowy, który może doprowadzić do strajku i paraliżu spółki. – To co robią obecnie związkowcy w Kompanii Węglowej, to tylko i wyłącznie osłabianie pozycji firmy – mówi nam Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.

Region Górnicy z kopalń należących do Kompanii Węglowej są coraz bardziej zdezorientowani. – Raz słyszymy o planach likwidacji, potem o pomocy rządu, a w efekt jest taki, że otrzymujemy coraz mniejsze wypłaty – mówią górnicy. O rosnącym chaosie może świadczyć również fakt, że część związkowców jeszcze w piątek straszyła zarząd spółki wejściem w stan sporu zbiorowego, choć ten, już obowiązywał od kilku dni. Czym jest spór zbiorowy? W dużym uproszczeniu to wszczęcie procedur, które mogą ostatecznie prowadzić do strajku. Zamieszanie jest na tyle duże, że Kompania zdecydowała się opublikować analizy finansowe, aby górnicy sami sobie wyrobili zdanie o obecnej kondycji spółki.

Czternastka w ratach

Wszystko zaczęło się od mniejszej wypłaty. Przypomnijmy, że 15 lutego na konta pracowników wpłynęło 30 proc. nagrody rocznej, tzw. czternastki. Pozostałe 70 proc. ma zostać wypłacone do końca czerwca wraz z odsetkami. Kompanijne centrale związkowe stoją na stanowisku, że zarząd złamał obowiązujące w spółce porozumienie dotyczące wypłaty nagrody rocznej i 16 lutego postanowiły złożyć w tej sprawie skargę do Państwowej Inspekcji Pracy. – Sytuacja jest skomplikowana – przyznaje Bogusław Hutek, przewodniczący Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” KW SA. – Z jednej strony udało nam się doprowadzić do sytuacji, w której zarząd wycofał wypowiedzenie porozumienia z lipca zeszłego roku, dzięki czemu pracownicy mają gwarancję, że po przejściu z Kompanii do Polskiej Grupy Górniczej ich dotychczasowe warunki płacy i pracy będą obowiązywać przez 12 miesięcy. To była zresztą sprawa kluczowa. Z drugiej strony - próby podjęcia rozmów na temat polityki płacowej na 2016 rok kończyły się niczym – dodaje.

Górnicy, przeanalizujcie dane

Ministerstwo Energii oraz zarząd Kompanii Węglowej deklarują, że do Polskiej Grupy Górniczej, czyli tzw. Nowej Kompanii Węglowej wejdzie 11 kopalń i 4 zakłady. – Przed nami bardzo trudne rozmowy z inwestorami, które zadecydują o naszej przyszłości – przyznaje Krzysztof Sędzikowski, prezes Kompanii Węglowej. Obecnie trzy kopalnie w spółce są już rentowne, dwie kopalnie są na granicy rentowności, ale w 2017 roku wszystkie kopalnie wchodzące w skład PGG muszą zarabiać. – Skonstruowaliśmy bardzo ambitny, ale realny biznesplan, który zakłada pozyskanie od inwestorów 1,5 mld zł. Zarząd KW deklaruje, że tak jak do tej pory będzie działał z otwartą przyłbicą. Dlatego przygotowaliśmy dla górników pełną informację o sytuacji naszej firmy, tak aby mogli wyrobić sobie opinię w jak trudnej sytuacji się obecnie znajdujemy – tłumaczy prezes.

Konflikt nas osłabia

– Tak naprawdę ta sytuacja nie służy spółce – przyznaje w rozmowie z nami Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Kompanii Węglowej. – Przed nami kluczowe decyzje dla przyszłości firmy, a w spółce trwa spór zbiorowy – dodaje Głogowski. – Sytuacja w ubiegłym tygodniu była dziwna, bo stawia się nam jakieś ultimatum i grozi wejściem w spór zbiorowy, a z analizy wykonanej przez nasz dział prawny wynika, że znajdujemy się w sporze zbiorowym już do połowy lutego, gdy związkowcy złożyli u nas pismo. Teraz czekamy na kolejne rozmowy, ale naszym zdaniem, jesteśmy już w stanie sporu zbiorowego – dodaje pracownik Kompanii. – Nowy inwestor nie ma przejąć udziałów Kompani a jedynie ją dokapitalizować. Kto jednak wejdzie ze swoimi pieniędzmi w strukturę, która nie ma perspektywy. Perspektywy nie ma, bo jest spór zbiorowy. Związkowcy nie rozumieją, że może dojść do sytuacji, kiedy nikt nie będzie chciał im pomóc – kwituje Jerzy Markowski były minister gospodarki i ekspert górniczy.

(acz)


Kluczowe założenia biznes planu dla Polskiej Grupy Górniczej

– wdrożenie inicjatyw oszczędnościowych określonych w ramach Programu Poprawy Efektywności;

– wykorzystanie możliwości wynikających ze znowelizowanej ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego (przekazania majątku do SRK);

– połączenie wybranych kopalń;

– pozyskanie nowych zasobów złóż węgla;

– realizacja założonego programu inwestycyjnego;

– utrzymanie wolumenu produkcji i wzrost wydajności;

– poprawa warunków BHP.