Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (697) Data wydania: 25.03.14

700 tysięcy na oczyszczalnie

Nie maleje zainteresowanie przydomowymi oczyszczalniami ścieków

MARKLOWICE W 2014 r. w gminie realizowany będzie trzeci etap budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Chętnych nie brakuje. Na ten cel zagwarantowano w tegorocznym budżecie gminy 700 tys. zł.

Budowę oczyszczalni przydomowych, jako jednego z elementów budowy gminnego systemu oczyszczania ścieków w Marklowicach rozpoczęto w 2011 roku.

System ten jest realizowany na terenach, które ze względu na warunki techniczne lub nieopłacalność ekonomiczną nie są przewidziane do skanalizowania.

- Na wielu terenach zabudowa jest rozproszona i „ciągnięcie” tam sieci kanalizacyjnej nie ma ekonomicznego uzasadnienia – mówi wicewójt Piotr Galus. – W niektórych częściach Marklowic teren jest pagórkowaty i jeśli trzeba byłoby robić ileś przepompowni, to koszty byłyby niesamowite, nie tylko inwestycyjne, ale i eksploatacyjne. A to wszystko przekłada się na koszty ścieków.

W programie tzw. przydomówek znalazło się w sumie ok. 370 domów. W latach 2011/12 powstało 31 oczyszczalni, obsługujących 32 budynki,w drugim etapie, w roku 2013 – 33 oczyszczalnie. Na ten rok do realizacji zakwalifikowano 30 budynków mieszkalnych.

W Marklowicach system budowy przydomowych oczyszczalni wygląda tak, że gmina zawiera z właścicielem nieruchomości umowę na dzierżawę (na 10 lat) przydomowej oczyszczalni. – Stawka jest określona, to nie więcej niż 20 proc. wartości oczyszczalni, ale nie więcej niż 3,5 tys. zł. Czynsz jest płatny z góry na całe 10 lat. Oczyszczalnia jest na stanie majątku gminy, a dzierżawca przejmuje obowiązki dotyczące jej eksploatacji – wyjaśnia Galus.

Do tej pory najwięcej oczyszczalni przydomowych wybudowano przy ulicy Szymanowskiego. Jest tam 56 budynków mieszkalnych, a 32 będą podłączone do przydomowych oczyszczalni. Podobnie przy ul. Krakusa, na tzw. Małej Pradze. Znajdują się tam 33 budynki, a przydomowych oczyszczalni będzie 16.

By obniżyć koszty inwestycji, budowę oczyszczalni gmina zleciła gminnemu zakładowi gospodarki komunalnej.

(abs)