Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 11 (696) Data wydania: 18.03.14

Wiekowa pasja śpiewania

100-lecie chóru Spójnia

MARKLOWICE Początki jego działalności przypadały na okres przynależności Górnego Śląska do państwa pruskiego, kiedy to towarzystwa śpiewacze borykały się z wieloma szykanami ze strony administracji państwa niemieckiego. Mimo dziejowych zawieruch marklowicki chór Spójnia przetrwał i w tym roku obchodzi swoje 100-lecie.

Towarzystwo Śpiewu Spójnia zostało założone w styczniu 1914 r. przez marklowickich członków wodzisławskiego chóru Ognisko. Grupie nadano nazwę Spójnia, co miało symbolizować wspólną pracę w rozbudzaniu zamiłowania do śpiewu i muzyki, upowszechnianiu i kultywowaniu pieśni narodowej i regionalnej, a także nauce języka i mowy polskiej oraz historii narodowej.

Niełatwa historia

W marcu 1914 r. towarzystwo zostało przyjęte do Związku Śląskich Kół Śpiewaczych. Wybuch wojny przerwał działalność Spójni. Większość członków została zmobilizowana i wcielona w szeregi kajzerowskiej armii, i wysłana na front. Wielu z nich poległo. Działalność chóru wznowiono w 1919 r. Dominowała teraz idea narodowowyzwoleńcza, propagująca przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Z szeregów Spójni wyszli późniejsi działacze Polskiej Organizacji Wojskowej na Górnym Śląsku i w Marklowicach. Niektórzy z chórzystów uczestniczyli w powstaniach śląskich. Wielu angażowało się w walkę plebiscytową. Na lata 1922- 1939 przypada szczególna aktywność oświatowa i śpiewacza chóru Spójnia. Wojenna zawieruch i lata powojenne były katastrofą dla ruchu śpiewaczego. Władze okupacyjne nie pozwoliły na dalszą działalność towarzystwa. Od 1942 r. większość młodszych członków była zmobilizowana, przymusowo wcielana w szeregi armii niemieckiej i wysyłana na front wschodni, zachodni, na Bałkany lub do Norwegii. Pierwsze powojenne zebranie organizacyjne Spójni odbyło się 6 maja 1945 r. Jednak okazało się, że w warunkach powojennych reaktywowane zespół nie jest w stanie w pełni rozwinąć skrzydeł. Przedwojenne związki śpiewacze nie pasowały do centralistycznego systemu zarządzania kulturą w Polsce Ludowej. W 1957 r. działalność Spójni została zawieszona. Ponownie zespół odżył w 1964 r. działając jako chór parafialny. 

Nastolatki i seniorzy

Dziś zespół śpiewaczy liczy 30 członków, najmłodszy chórzysta ma 11 lat a najstarszy 83 lata. Dyrygentem chóru jest Ziglinda Lampert-Raszyńska. Stowarzyszenie w swym repertuarze ma ponad 240 pieśni o charakterze patriotycznym, religijnym i biesiadnym. - W dzisiejszych czasach trudno byłoby utrzymać chór, gdyby nie nasza wspólna pasja, jaką jest zamiłowanie do muzyki – mówi Iwona Fojcik, prezes chóru. - Pozyskanie nowych członków czy młodzieży to temat, z którym boryka się wiele chórów. Ale w społeczności marklowickiej jest wiele osób uzdolnionych muzycznie.

(opr. abs na podstawie materiałów Józefa Kłosoka)