Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 25 (658) Data wydania: 18.06.13

Wykonawca parku rozrywki: Miasto nam nie płaciło

Stanęła budowa Rodzinnego Parku Rozrywki Trzy Wzgórza. Firma przestała realizować zadanie. Poszło o pieniądze. Natknęła się na gazociąg i kanalizację, o których istnieniu nie miała pojęcia. Szef firmy twierdzi też, że zainwestował sporo środków, a Miasto zapłaciło tylko za cząstkę wykonanych robót.

WODZISŁAW Firma Satbud złożyła w ub. tygodniu oświadczenie o odstąpieniu od umowy na budowę parku. Robert Satława, właściciel firmy mówi, że w trakcie robót natknięto się na gazociąg czy kanalizację deszczową, o których istnieniu firma nie miała pojęcia. – Zwracaliśmy na to uwagę zamawiającemu (miasto – przyp. redakcji). Tłumaczyliśmy, że przerobienie tego wymaga odrębnego pozwolenia na budowę, nowego przetargu, wiąże się z ogromnymi dodatkowymi kosztami i na pewno wydłuży czas realizacji. Od dwóch miesięcy próbowaliśmy na ten temat rozmawiać, z miastem, ale zamawiający był na nie. Nie chciał przeznaczyć dodatkowych środków, ani przesunąć terminu (obecny to 30 października br –  przyp. red.). Stąd podjęliśmy decyzję o zerwaniu umowy. Nie chciałem doprowadzić do sytuacji, że minie termin, my nie będziemy gotowi i jeszcze zostaną na nas nałożone ogromne kary – mówi Robert Satława. 

Bez faktur nie ma kasy

Równie ważną kwestią było płacenie za inwestycję. Szef firmy mówi, że zainwestował sporo środków, a miasto zapłaciło tylko za cząstkę wykonanych robót. – Owszem część robót została wykonana, natomiast wykonawca nie wystawił żadnej faktury, więc nie może być mowy o zapłacie – wyjaśnia Barbara Chrobok, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Wodzisławia.

Urzędnicy nie przyjmują argumentu, że nie powiadomiono firmy o nieznanej infrastrukturze w ziemi. Tłumaczą, że skoro przetarg był w formule projektuj – wybuduj, to do firmy należało przygotowanie całej dokumentacji, w tym mapek geodezyjnych. Przystępując do przetargu firma miała wkalkulować ryzyko dodatkowych robót, zwłaszcza, że zapłata miała być ryczałtem po zakończeniu inwestycji. Urzędnicy nie byli też zadowoleni z tempa prac. Prezydent Mieczysław Kieca, mówił 10 czerwca na konferencji prasowej, że od miesiąca obserwuje trudności związane z budową. Jednym z powodów słabego tempa prac miały być problemy finansowe jednej z firm tworzących konsorcjum budujące park. – Wiem, że start budowy był opóźniony ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe. Ale uważam, że kiedy jest korzystna aura, można by zaangażować więcej sił. Wątpliwości budzą też rozliczenia finansowe – stwierdził prezydent Kieca.

Słabe tempo

Miasto od kilku tygodni naciskało na firmę, aby podkręciła tempo. W zamian po konferencji do urzędu wpłynęło oświadczenie Satbudu o odstąpieniu od umowy. Kwestię dalszej współpracy miasta i Satbudu analizują prawnicy. Niewykluczone, że sprawa trafi do sądu. Wiadomo już, że obecne kłopoty poważnie zagrażają terminowemu zakończeniu inwestycji. To zaś rodzi ryzyko przepadku unijnej dotacji. W urzędzie zdają sobie z tego sprawę. – Nie czekając na rozstrzygnięcie sprawy kierownik Biura Funduszy Europejskich zwrócił się już z ustnym zapytaniem do Urzędu Marszałkowskiego o możliwość przesunięcia terminu zakończenia robót. Wiadomo, że jest to jeden z elementów koniecznych do rozliczenia pozyskanej z Unii Europejskiej dotacji. Otrzymaliśmy odpowiedź, że każdorazowo taka decyzja rozpatrywana jest indywidualnie. Z takiego rozwiązania korzystały już okoliczne gminy borykające się z podobnymi problemami – informuje Barbara Chrobok.

Park Rozrywki ma być jedną z największych inwestycji miejskich. Po przetargu kwota za wykonanie sięgnęła 11,75 mln zł, z czego 85 procent stanowiło dofinansowanie unijne. Wśród internautów na naszym portalu pojawiły się zarzuty, czy miasto na pewno wybrało właściwą firmę i czy należało kierować się tylko najniższą ceną. Barbara Chrobok wyjaśnia, że do przetargu wykonawca dostarczył wszystkie wymagane dokumenty, m.in. zaświadczenie o niezaleganiu z ZUS, US oraz o płynności finansowej na 2 mln zł. Przedstawił również referencje, które świadczyły o możliwościach firmy.

Tomasz Raudner