Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 15 (648) Data wydania: 09.04.13

Pszowiku, zastanów się!

List do redakcji

Bezmyślność i krótkowzroczność mieszkańców Pszowa mogą doprowadzić do utraty możliwości stworzenia atrakcji turystycznej regionu, wokół której mogłoby powstać wiele dodatkowych inicjatyw gospodarczych wzbogacających mieszkańców, a także zasilić z turystyki już istniejące przedsięwzięcia.

Narzeka się, że po zamknięciu kopalni nie będzie miejsc pracy w mieście. Krótkowzroczność mieszkańców polega na tym, że odbudowa prawie 100–letniej linii kolejowej, która powstała w 1914 r. do obsługi kopalni, może być niemożliwa. Jest ona dobrem historycznym – na tej linii kolejowej górnicy bili się w III Powstaniu Śląskim 23 maja 1921 r. po zbudowaniu pociągu pancernego w tzw. bitwie olzańskiej.

Rozkręcanie i rozkradanie szyn w tym przypadku to nie utrata kilku tysięcy złotych (wartość złomowa), tylko straty idące w miliony złotych nieodprowadzonych w przyszłości podatków do urzędu miasta (a koszty odbudowy torów?), z których można by finansować inne potrzebne inwestycje miejskie, nie mówiąc o bezpośrednich zyskach dla mieszkańców, którzy mogliby się z turystyki utrzymywać. Pszów ma potencjał turystyczny, z jednej strony pielgrzymkowy, z drugiej strony piękne okolice krajobrazowe – te bliższe i dalsze atrakcje mogłaby ta kolej połączyć.

Turystyka kolejowa zaczyna być modna, wystarczy rzucić hasło w internecie. Wiele linii kolejowych dzięki turystyce dostało drugie życie, niejednokrotnie lepsze. Dlaczego mieszkańcy w Pszowie strzelają sobie samobója? Rzuciłem pomysł na Turystyczną Linię Kolejową i problemem nie są samorządy, tylko ludzki brak poszanowania własności publicznej. Dopóki nie wyzbędziemy się spuścizny po komunizmie (przyzwyczajeń okradania państwa), to nigdy nie dogonimy Zachodu. Na początek można na nieużytkowanej już przez kopalnię linii kolejowej praktycznie beznakładowo uruchomić turystyczne przejazdy drezynami, przyciągnąć do nas pana Łuszcza z Rud, który w swej kolekcji ma też tabor normalnotorowy (i jest chętny go udostępnić), lub inne osoby mające możliwości, a znaleźliby się tacy. Co by się stało, gdyby nawet tor był nieużywany przez jakiś czas – trzeba go zaraz rozkradać? Przekształcenia prawno-własnościowe trochę trwają. Myślę, że teraz nikt z Pszowa nie ma prawa narzekać, że tu nic nie ma, bo mieszkańcy sami do tego doprowadzają,niszcząc mienie publiczne czynnie czy też biernie, poprzez brak reakcji na zło, które dzieje się obok. Jeśli sami nie zadbamy o swoje podwórko, to kto ma niby to zrobić?!

Artur Grutz,

Towarzystwo Entuzjastów Kolei