Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 7 (640) Data wydania: 12.02.13

Te miesiące najlepsze są na ślub

Które miesiące najczęściej wybierają pary na ślub, które najrzadziej? Ile było ślubów, ile rozwodów? Kto się popłakał, kto czekał na fotografa? Przedstawiamy zestawienie i garść ciekawostek z miast i gmin powiatu wodzisławskiego za rok 2012

WODZISŁAW, MARKLOWICE
W urzędzie stanu cywilnego zarejestrowano 423 małżeństw, 152 rozwody oraz 12 separacji. Dane te dotyczą małżeństw z terenu Wodzisławia i Marklowic. W przypadku 4 ślubów wśród małżonków byli cudzoziemcy. Tradycyjnie najwięcej ślubów udzielono w sierpniu, potem w kolejności są wrzesień i czerwiec. Dwie pary zdecydowały się na ślub w grudniu ze względu na datę 12.12.2012. Jedna ceremonia rozpoczynała się o godz. 12.00, a świadek pilnował, żeby młoda para składała sobie przysięgę dokładnie o godz. 12.12 – opowiada Mirosława Meisel, kierownik USC w Wodzisławiu. Z kolei rozwody najczęściej orzekano w lutym, marcu oraz grudniu.

Spośród wszystkich ślubów w 75 proc. związek zawierały panny i kawalerowie. 6,5 proc. małżeństw zawierali rozwodnicy. 6 proc. ślubów to związki rozwiedzionych mężczyzn i panien stanu wolnego. Nieco mniej, bo 5,5 proc. ślubów udzielono rozwiedzionym kobietom i kawalerom. – Ogólnie zauważamy, że rośnie liczba osób rozwiedzionych, które ponownie się pobierają – mówi kierownik USC. Największa różnica wieku między małżonkami wynosiła 29 lat. O tyle małżonek był starszy od wybranki. Natomiast w przypadku kobiet starszych od partnerów największa różnica wynosiła 15 lat.

RADLIN

W ubiegłym roku wurzędzie stanu cywilnego sporządzono łącznie 92 akty małżeństwa – w tym 25 par zawarło związek małżeński w formie cywilnej, 61 par w formie wyznaniowej ze skutkami cywilnymi (konkordatowej), zaś 6 aktów wpisano do ksiąg USC, a małżeństwa zawarte zostały za granicą (w Niemczech i Wielkiej Brytanii). Porównując z rokiem 2011 jest to łącznie o 20 mniej  zawartych małżeństw i o 4 mniej aktów wpisanych do ksiąg USC Radlin. W 2012 r. nie odnotowano małżeństw zawartych z cudzoziemcami.

Najwięcej par wybiera na zawarcie związku małżeńskiego drugą połowę roku. Wzrosło zainteresowanie ślubami w maju, a także datami szczególnymi, jak np. 12.12.2012 r.

W porównaniu do roku 2011 zwiększyła się liczba rozwodów. W 2012 r. wpisano aż 22 wyroki. Rozwodzą się głównie małżeństwa z krótkim stażem –  od 2 do 10 lat, ale także małżeństwa po 25, a nawet 30 latach. 

PSZÓW

W mieście udzielono 106 ślubów, w tym 15 cywilnych, 91 wyznaniowych. Najchętniej wybierane miesiące to kwiecień, czerwiec, lipiec, wrzesień i październik, jednak rekordy bije sierpień. Doszło do 20 rozwodów i 3 separacji.

RYDUŁTOWY

Rok temu zostało zawartych 136 małżeństw. Najwięcej w sierpniu, najmniej w styczniu i grudniu. Rozwodów było 46 – nie ma reguły, bo na rozwód decydują się małżeństwa z krótkim, 1,2-letnim stażem, ale też z długim, na przykład 20–letnim.

GODÓW

W gminie zawarto 81 ślubów i orzeczono 22 rozwody.  Najwięcej ślubów udzielono w sierpniu – 17, potem w czerwcu i wrześniu, najmniej zimą. Zdaniem urzędników z USC widać, że przyszli małżonkowie bywają przesądni –  unikają zawierania małżeństw w miesiącach, w nazwie których nie ma literki „r”. Wśród  ślubów było 6 cywilnych. Na pierwszym z nich starsi już wiekiem państwo młodzi musieli trochę poczekać na „swojego” fotografa. – Małżonkowie przyjechali pół godziny wcześniej przed ceremonią, by fotograf spokojnie mógł zrobić im pamiątkowe zdjęcia – mówi Agnieszka Siwarska z USC. – Tymczasem mężczyzny nie ma i nie ma. Zrobiło się trochę nerwowo. Okazało się, że fotograf szukając naszego urzędu zgubił się w bocznych uliczkach wioski. Innym razem podczas ceremonii zaślubin panna młoda tak się wzruszyła, że cała zalała się łzami. Kiedy opanowała płacz, zaczęła się nerwowo śmiać. Urzędnik udzielający ślubu musiał więc poczekać z przysięgą do czasu, aż kobieta opanuje emocje.

GORZYCE

Na zawarcie małżeństwa zdecydowało się 198 par. Najwięcej w sierpniu – 25, żadnego ślubu w 2012 roku nie zawarto w miesiącu lutym. Doszło do 49 rozwodów.

LUBOMIA

W urzędzie stanu cywilneg zanotowano 42 śluby i 12 rozwodów. Większość było ślubów konkordatowych, cywilne były wyjątkami.

MSZANA

W gminie zawarto 56 ślubów, w tym 4 cywilne. To osiem więcej niż przed rokiem, gdy zaślubin było 48. Największym ślubnym wzięciem  cieszyły się czerwiec i wrzesień, kiedy to odbyło się po 11 wesel. Popularny był także sierpień z 9 ślubami. Zauważalny jest także wzrost liczby majowych ślubów. W Mszanie odbyło się ich wtedy 8. W ubiegłym roku odnotowano w gminie 17 rozwodów, dwie pary zdecydowały się na separację.

abs, art, mas, tora