Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 6 (639) Data wydania: 05.02.13

Kącik ZUS

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS  w Rybniku

Prowadzę firmę. Miesiąc temu zatrudniłem kobietę, która kilka dni po podpisaniu umowy o pracę przyniosła mi zwolnienie lekarskie od ginekologa, a wczoraj urodziła dziecko. Czy zasiłek macierzyński płacę ja, czy ZUS?

Marek W.

Jeżeli firma zatrudnia powyżej 20 pracowników zasiłek macierzyński wypłaca pracodawca z funduszu ZUS. Natomiast jeżeli firma zatrudnia mniej niż 20 osób, wówczas zasiłek macierzyński płaci ZUS. Należy jednak zaznaczyć, że tak krótkie zatrudnienie i korzystanie ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego budzi wątpliwości co do prawidłowości i zasadności zgłaszania do ubezpieczeń społecznych.


Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Chciałbym jednak zatrudnić osobę, która poprowadziłaby mi rachunkowość.  Ile musiałbym miesięcznie odprowadzić za taką osobę składek do ZUS? Czy w razie chorobowego to ja wypłacam jej zasiłek i jak długo? Czy w przypadku, gdyby ta osoba zaszła w ciążę i urodziła dziecko, to czy ja musiałbym jej płacić zasiłek macierzyński?

Czytelnik z Rydułtów


Składkę odprowadza się procentowo od przychodu brutto. Zasiłek macierzyński wypłaca ZUS. Natomiast zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu, lub po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie. Pracodawca wypłaca wynagrodzenie za czas choroby za pierwsze 33 dni, a od 34. dnia zasiłek chorobowy wypłaca ZUS. Pracownik otrzymuje zasiłek chorobowy z ZUS, finansowany ze składek na ubezpieczenia chorobowe. Dlatego ZUS ma prawo kontrolować, czy pieniądze wypłacane na zasiłek chorobowy są zasadnie wydane.


Mam 58 lat, nie pracuję i prawdopodobnie nie będę już pracowała zawodowo. W sumie w swoim życiu ogólnie mam przepracowanych 25 lat składkowych. Czy w związku z tym, że nie będę pracowała w wieku 60 lat będę mogła przejść na emeryturę?

Bożena Sz.


Podwyższenie wieku emerytalnego dotyczy kobiet urodzonych po dniu 31 grudnia 1952 r. Od 1 stycznia 2013 r. wiek emerytalny kobiet jest podnoszony o jeden miesiąc co kwartał. Dla kobiet urodzonych w 1955 roku w okresie od stycznia do marca wiek emerytalny wynosi 60 lat i 9 miesięcy, od kwietnia do czerwca – 60 lat i 10 miesięcy, od lipca do września – 60 lat i 11 miesięcy, a od października do grudnia – 61 lat. Dopiero po osiągnięciu podwyższonego wieku może Pani przejść na emeryturę. Ogólny staż pracy nie ma znaczenia, ponieważ podstawę obliczenia emerytury stanowi kwota składek zgromadzonych na ubezpieczenie emerytalne z uwzględnieniem ich waloryzacji, zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury oraz kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego.