Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 4 (637) Data wydania: 22.01.13

Pogórnicze zalewisko podmywa hałdę, która zaczyna „płynąć”

Spotkanie przedstawicieli kopalni z mieszkańcami dotyczące zalewiska przy ul. Wolności w Połomi

POŁOMIA  Zaczęło się nieprzyjemnie. „Płynie pan, jak to koryto rzeki” –  rzucił jeden z mieszkańców  w stronę projektanta, objaśniającego plany naprawy szkód w dolinie rzeki Szotkówki, na terenie zalewiska pogórniczego przy ulicy Wolności. Na spotkanie w sprawie zalewiska, do ośrodka kultury w Połomi przyszło kilkudziesięciu mieszkańców gminy.

Imiennie zaproszono wszystkich właścicieli działek z pobliża zalewiska. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele połączonych kopalń „Borynia–Zofiówka–Jastrzębie” z dyrektorem do spraw inwestycji i rozwoju – Gabrielem Przeliorzem. Kopalni zależy na zasypaniu zalewiska, ponieważ ma ona problem z sąsiadującym z nią zwałowiskiem, które zaczyna płynąć.

Pięć lat na inwestycję

Projekt rekultywacji zalewiska przedstawiony przez kopalnię zakłada wypełnienie 25 hektarów kamieniem kopalnianym i uregulowanie Szotkówki tak, by nie stanowiła zagrożenia powodziowego. Potem teren ma być zrekultywowany. – To, co powstanie na powierzchni zrekultywowanego terenu zależy od was – mówił do zebranych dyrektor Przeliorz. – Wy zdecydujecie, czy staną tu ławki, czy powstaną ścieżki rowerowe.

Zasypywanie zalewiska i rekultywacja terenu ma potrwać ok. 5 lat. Przedstawiciele kopalni zapewniali, że transport kamienia nie będzie się odbywał drogami publicznymi, ale wykonaną specjalnie na tę okazję drogą technologiczną tak, by było to jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców.

Pastwisko jak wyspa?

Żeby rozpocząć inwestycję, kopalnia od prywatnych właścicieli musi wykupić działki pod zalewiskiem. – Każdy z was zdecyduje, czy chce wypłaty odszkodowania i wykupu swojego terenu przez kopalnię, czy też rekultywacji terenu – mówił dyrektor Przeliorz. – Może stać się tak, że wszyscy będą za wykupieniem, ale jeśli ktoś zdecyduje, że na środku obszaru ma pozostać jego zrekultywowane pastwisko, to będziemy musieli to uszanować.

Okazało się, że wśród uczestniczących w spotkaniu nie było ani jednej osoby zainteresowanej rekultywacją, kilka podniosło rękę za sprzedażą swoich ziem, zdecydowana większość nie miała wyrobionego zdania na ten temat.

Zgoda, ale…

Zalewisko budzi ogromne emocje, bo mieszkańcy boją się, że z chwilą jego zasypania, woda „przejdzie” na drugą stronę ul. Wolności, powodując powstawanie kolejnych zalewisk. – Nie może być tak, byśmy sobie nie poradzili z wodą i nie potrafili skierować jej w odpowiednie miejsce – mówił Gabriel Przeliorz. – Będą wizje lokalne w terenie, jak najmniej sądów, jak najwięcej ugód  – podkreślał.

– Jak się okopiemy murem, to niczego nie wypracujemy – dodawał wójt Mszany, Mirosław Szymanek. – Jestem zwolennikiem współpracy, ale musimy być też stanowczy w stosunku do kopalni. 

W zamian za zgodę na inwestycję, która musi zostać wpisana w nowy plan zagospodarowania przestrzennego, władze Mszany żądają od kopalni m.in. rozbudowy i nadbudowy oraz remontu remizy strażackiej w Gogołowej, przebudowy skrzyżowania ul. Wiejskiej – Jastrzębskiej – Węglowej, czy remontu w Zespole Szkół w Gogołowej. W Połomi miałaby to być np. budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu dróg Wolności – Wiejskiej – Szkolnej i remont mostu na Szotkówce w kierunku zwałowiska. W całej gminie wymienione miałyby być wiaty przystankowe.

(abs)