Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 2 (635) Data wydania: 08.01.13

Dwaj wnukowie pani burmistrz dostali mieszkanie z miasta

Wnukowie Korneli Newy dostalii mieszkanie komunalne w nowym bloku. Nie wszystkim się to spodobało.

Rzecz dotyczy oddanych przed świętami do użytku mieszkań komunalnych w blokach przy ul. Korfantego. – Głośno ostatnio o nowych mieszkaniach w Rydułtowach. Starałem się o mieszkanie dwupokojowe, ponieważ mam dwójkę dzieci. Dostałem jeden pokój. Tymczasem mieszkanie dwupokojowe dostał... wnuk burmistrzowej, kawaler – napisał w e-mailu nasz Czytelnik.

Burmistrz Rydułtów Kornelia Newy od razu prostuje treści zawarte w nadesłanym do nas e-mailu. – Mieszkanie dostali dwaj moi wnukowie. To 22- i 25-letni mężczyźni. Będą mieszkali w nim razem – informuje burmistrz i dodaje, że lokum zostało im przyznane, ponieważ tak jak inni zainteresowani złożyli wniosek, który został rozpatrzony i spełniali wszelkie kryteria. – Wszystko jest, można sprawdzić – podkreśla. – Jesteśmy rydułtowikami od pokoleń. Moja córka pracuje w urzędzie miasta. Dostała tę pracę zanim ja zostałam burmistrzem. Czy to oznacza, że w momencie objęcia funkcji powinnam ją zwolnić? A takie głosy były. Drugą córkę, która pracuje w szkole, również mam zwolnić? A moi wnukowie powinni się stąd wyprowadzić, bo w Rydułtowach nie mogą starać się o mieszkanie? Każdy może, tylko nie moi wnukowie? – pyta burmistrz Newy.

Po oddaniu do użytku 3 nowych bloków komunalnych w Rydułtowach lista czekających na mieszkanie skróciła się. Jednak wciąż na mieszkanie komunalne czeka 84 wnioskodawców.

Zdaniem burmistrz Kornelii Newy nie ma też możliwości, by rodzic z dwójką dzieci dostał mieszkanie jednopokojowe, tak jak pisze w mailu do redakcji. – Daję sobie głowę uciąć. Mieszkania jednopokojowe otrzymują małżonkowie lub pary – zapewnia i dzieli się swoimi przypuszczeniami co do motywów działania nadawcy e-maila. Zgodnie z obowiązującym regulaminem osoba, która stara się o mieszkanie, musi złożyć wniosek i każdego roku aktualizować go, by nie tworzyła się sztuczna kolejka oczekujących. – Prawdopodobnie jest to człowiek, który nie aktualizował podania, więc zostało ono wycofane. Z tego powodu nie dostał mieszkania. Zrobił nam straszną awanturę, nawrzeszczał i poszedł – mówi burmistrz.

Żeby dostać mieszkanie komunalne w Rydułtowach trzeba spełniać szereg kryteriów. Po pierwsze – dochodowe. W gospodarstwie jednoosobowym dochód nie może przekraczać 200 proc. najniższej emerytury, z kolei w wieloosobowym 100 proc. najniższej emerytury w przeliczeniu na osobę. Co ważne, gospodarstwo domowe tworzą osoby ubiegające się o przyznanie mieszkania i ujęte we wniosku. Należy też udokumentować, że zamieszkuje się w Rydułtowach. Na podstawie złożonych i zweryfikowanych wniosków mieszkaniowych sporządzany jest roczny projekt listy osób, z którymi może być zawarta umowa najmu. Kolejność na liście uwarunkowana jest liczbą uzyskanych punktów. Dodatkowe punkty przysługują na przykład rodzicom samotnie wychowującym dzieci, osobom posiadającym dzieci do 18. roku życia, czy ofiarom przemocy. Są też punkty ujemne, chociażby za zadłużenie.

(mas)