Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 28 (609) Data wydania: 10.07.12

Roboty ożyły w centrum kultury

RYDUŁTOWY Warsztaty robotyki sprawdziły się już w Rydułtowskim Centrum Kultury Feniks.

Nic dziwnego, że szefostwo RCK zaprosiło prowadzącego kolejny raz. – Na warsztaty zapisujemy dzieci, które jeszcze nie uczęszczały na nasze zajęcia. Taka rotacja sprawia, że wiele nowych osób może się zapoznać z tematem naszych warsztatów. Wiele dzieci, które uczęszczały na warsztaty przychodzi na zajęcia stałe, które prowadzimy w Rybniku. W ten sposób mogą kontynuować zabawę i dalej rozwijać swoje zainteresowanie i wiedzę, ponieważ zajęcia organizowane w Rybniku są bardziej zaawansowane – mówi Antoni Duda z firmy Nowa Edukacja i Technologia. Zajęcia trwały trzy dni. Dzieci w wieku szkoły podstawowej budowały roboty z klocków Lego Mindstorms. Zestaw pozwala budować proste roboty wyposażone w serwomechanizm napędowy, czujniki dźwięku, światła, dotyku i ultradźwiękowe. Roboty mogą komunikować się z otoczeniem za pomocą tych czujników, pokonywać przeszkody i odpowiednio reagować. Dzieci budują roboty według instrukcji. Dodatkowo uczą się programować swoje roboty i poznają podstawy robotyki oraz sporo pojęć z informatyki. – Zajęcia ogólnie są super. Postanowiłem przyjść, ponieważ interesuje mnie temat warsztatów. Najbardziej podoba mi się, że można samemu budować roboty i tworzyć oprogramowanie – mówi Dawid Taszarek. Zajęcia przyciągnęły głównie chłopaków. Pojawiła się też jedna dziewczyna. – Pomyślałam sobie, że mogę spróbować swoich sił. Fajnie, że jestem jedyną dziewczyną w grupie. Wcale nie jestem gorsza od chłopaków w budowaniu robotów. Zajęcia są bardzo ciekawe. Najbardziej podoba mi się w nich to, że  żyją. Podobają mi się też wyścigi i zapasy robotów – mówi Agnieszka Bolenda.

(aro)