Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 30 (507) Data wydania: 27.07.10

Specustawa a zbiornik

Jeśli przygotowana ustawa zostanie przyjęta przez sejm w obecnym kształcie, inwestor budujący m.in.  zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny nie będzie musiał wykupić gruntów znajdujących się wewnątrz czaszy zbiornika. 
W Lubomi i Nieboczowch zadawano sobie pytanie czy forsowana w parlamencie specustawa, o której szeroko wspominał w czasie majowej powodzi marszałek Bronisław Komorowski nie zamknie drogi do odbudowy wysiedlanych Nieboczów w nowym miejscu. Na razie została ona przegłosowana w sejmie, kilka dni temu swoje poprawki naniósł również senat.
 
Zagrożenia dla przenosin wsi nie ma
 
Zdaniem wójta Lubomi, specustawa do realizacji inwestycji i budowli przeciwpowodziowych nie stanie na przeszkodzie budowy wsi Nowe Nieboczowy. – Artykuł 23 tej ustawy wyraźnie mówi, że zezwala się na nabywanie nieruchomości poza obszarem inwestycji. Chociażby po to by odbudować wysiedlaną wieś. Dlatego uważam, że zagrożenia dla Nowych Nieboczów nie ma – podkreśla Czesław Burek, wójt Lubomi.
 
Wykupią tylko część gruntów?
 
Gmina ma jednak powód do zmartwienia w związku z innymi zapisami specustawy. Dzieli ona bowiem grunty pod inwestycje przeciwpowodziowe na dwie części. Grunty pierwsze to nieruchomości będące częścią inwestycji, niezbędne do jej realizacji, czyli np. te, na których powstają obwałowania. I te Skarb Państwa musi wykupić za 100 procentowym odszkodowaniem. Grunty drugie mają niższą kategorię. Są one co prawda niezbędne do funkcjonowania inwestycji, ale już nie do jej powstania. I tych według projektu ustawy Skarb Państwa kupować od właścicieli nie musi. Mogą oni jednak w terminie 90 dni od otrzymania zezwolenia na budowę inwestycji zwrócić się do inwestora z wnioskiem o pełne odszkodowanie za grunty. – W ustawie na razie jednak nic nie pisze, czy taki wniosek musi zostać rozpatrzony czy nie. Dlatego uważam, że to prawo nie jest wolne od wad – podkreśla wójt. Na razie jednak nie jest jeszcze znany ostateczny kształt powodziowej specustawy.
 
(art)