Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 19 (496) Data wydania: 11.05.10

Matura niestraszna

Pierwsze egzaminy maturalne nie zrobiły wrażenia na tegorocznych maturzystach. Egzaminy na szczeblu podstawowym dla wielu absolwentów szkół ponadgimnazjalnych były banalnie proste. Nawet matematyka okazała się łatwa.
W powiecie wodzisławskim do matury przystąpiło 1589 uczniów. Tegoroczna matura należy do szczególnych. Po 27 latach przerwy do grupy przedmiotów obowiązkowych powraca matematyka. Nie wszyscy uczniowie są z tego faktu zadowoleni, choć nawet i oni przyznają, że egzamin dojrzałości z tego przedmiotu był bardzo łatwy. Podobnie jak język polski czy angielski nie przestraszyły maturzystów. Do 21 maja odbywają się jeszcze egzaminy z kolejnych przedmiotów, takich jak geografia, historia, informatyka, inne języki obce. Część ustna matury prowadzona jest do 28 maja w szkołach według wewnętrznego harmonogramu.
 
(raj, tora, mag)
 
***
 
Dziewięciu uczniów zdawało maturę w Zespole Szkół w Gogołowej. Wszystkich licealistów w tej placówce  jest 11. Dwóch do matury nie podeszło. – Nie jesteśmy zaskoczeni poziomem. Nauczyciele nas dobrze przygotowali. Jest nas w klasie bardzo mało, więc naturalnie wiedza każdego z nas jest sprawdzana częściej. To główna zaleta tej szkoły – mówią Natalia Foterek i Ania Wala (pierwsze z lewej). Obok nich: Beata Paszkowska, Rafał Wachowicz, Patryk Kaźmierczak i Artur Oślizło.
 
***
 
Zadowoleni wychodzili licealiści z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rydułtowach po maturze z matematyki. – Matura była prostsza niż próbna. Wczorajsza z języka polskiego była trudniejsza. Egzamin z matematyki niczym nas nie zaskoczył. O wyniki jesteśmy spokojni – mówili Denis Baumgart, Bartosz Pawlak i Mateusz Talik. Mateusz liczy, że jak dobrze mu pójdzie z matematyki, to wybierze się na studia do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Marzeniem Denisa jest ratownictwo medyczne w Opolu, a Bartosza – zoologia na Akademii Rolniczej w Krakowie.
 
***
 
Uczniowie z Wodzisławia o maturze
 
Dawid Kuczaty, Zespół Szkół im. 14 Pułku Powstańców Śl.
Matematyka na poziomie podstawowym była stosunkowo prosta. Mieliśmy do rozwiązania w sumie 34 zadania. Sądzę, że dobrze sobie poradziłem. Liczę na to, że równie zadowolony będę po egzaminie z matematyki na poziomie rozszerzonym. Pomysł, by matematyka była przedmiotem obowiązkowym jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Ona uczy logicznego myślenia, rozwija umysł.
 
Romuald Bienia, Zespół Szkół im. 14 Pułku Powstańców Śl.
Na maturze z języka polskiego wybrałem temat nawiązujący do książki Hanny Krall – Zdążyć przed Panem Bogiem. Pamiętałem tą lekturę dość dobrze, ponieważ niedawno przerabialiśmy ją na zajęciach. Napisanie rozprawki było w miarę łatwe. Sporo trudności przysporzył mi test na czytanie ze zrozumieniem, dotyczący tekstu Edwina Bendyka: Internet – śmietnik czy sezam kultury.
 
Anna Brzoza, Zespół Szkół im. 14 Pułku Powstańców Śl.
Uważam, że obowiązkowa matematyka to dobry pomysł, a z pewnością sprawiedliwy. Przyznaję, że z języka polskiego jestem słabsza, a mimo to muszę zdawać maturę z tego przedmiotu. Nie widzę więc powodu, by matematykę traktować inaczej. Tym bardziej, że jest ona potrzebna niemal w każdej dziedzinie życia. Na maturze z polskiego wybrałam temat Świętoszka Moliera.
 
Marcin Szafranek, Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego
Nie podszedłem do poziomu rozszerzonego z matematyki, więc już teraz mogę powiedzieć, że jestem zadowolony z dzisiejszego egzaminu. Wczoraj poszło mi trochę gorzej. Język polski nie jest moją mocną stroną. Pisałem rozprawkę na temat Świętoszka Moliera. Na egzamin ustny przygotowałem prezentację na temat reklamy. Po maturze zamierzam znaleźć pracę i w miarę możliwości rozpocząć studia zaoczne na AGH w Krakowie.
 
Monika Palka, Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego
Na egzaminie z języka polskiego wybrałam temat drugi, w którym miałam opisać w jaki sposób wojna wpłynęła na moralność i psychikę człowieka. Opieraliśmy się na lekturze Hanny Krall, Zdążyć przed Panem Bogiem. Zdecydowałam się na ten temat, bo lubię historię, a temat drugiej wojny światowej jest mi szczególnie bliski. Można go wszechstronnie interpretować. Z matematyki już nie jestem aż tak zadowolona. Dla mnie zadania były zbyt trudne, szczególnie te otwarte.