Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 4 (481) Data wydania: 26.01.10

Ortografia na wesoło

Gimnazjaliści z Marklowic najlepsi w potyczkach ortograficznych.
Zespół uczniów z Gimnazjum w Marklowicach zwyciężył w dziewiątej edycji konkursu „Potyczki Ortograficzne”. Impreza pierwszy raz odbyła się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rydułtowach. Drugie miejsce zajęło Gimnazjum nr 2 w Wodzisławiu, trzecie – Gimnazjum w Pszowie. W sumie umiejętności sprawdzali uczniowie z ośmiu gimnazjów z powiatu wodzisławskiego. Była to największa liczba uczestników w dotychczasowych edycjach konkursu.
 
Przez trud do „mistrza ortografii”
 
Nie był to jednak zwykły konkurs ortograficzny. Uczestniczyli w nim gimnazjaliści ze stwierdzoną dysleksją rozwojową, którzy podjęli ogromny wysiłek poradzenia sobie z tym problemem. – Oni przez wiele lat pracują w szkole, w poradni na różnych zajęciach, a ten konkurs jest zwieńczeniem ich pracy – mówi Teresa Jakubiak, dyrektor Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej w Wodzisławiu. Poradnia razem z ZSP 1 zorganizowała konkurs.
 
Dużo śmiechu
 
Konkurs miał charakter zabawowo – stymulujący. Uczestnicy rozwiązywali łamigłówki ortograficzne, grali w kalambury, zapamiętywali szczegóły obrazków wyświetlanych na ekranie, chodzili po torze do tyłu patrząc się w lustro.  Trzy drużyny z największą liczbą punktów przeszły do finału i tam po kolejnych konkurencjach podzieliły się miejscami na podium.
 
Gościnny zespół
 
W tym roku gościny imprezie udzielił Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rydułtowach. – Myślę, że to dobra promocja szkoły, ale też spojrzenie na problem dysleksji – mówi  dr Piotr Skowronek, dyrektor ZSP 1. – W naszej szkole sporo uczniów ma z tym kłopoty. W klasie pierwszej, w której uczę, jest kilkunastu uczniów. Te problemy się nawarstwiają, są dyslektyczne, ale i dysgraficzne. Współpracując z poradnią możemy wypracować taki model, że uczniowie, którzy mają szczególnie zaburzony charakter pisma, posługują się na lekcjach laptopem i wykonują zadania pisząc na tym urządzeniu. Oprócz tego ćwiczą sobie charakter pisma, aby był czytelny i rozpoznawalny, żeby im to potem nie przeszkadzało na egzaminach –  mówi  dr Piotr Skowronek, dyrektor ZSP 1.
 
Dyrektor też miał kłopoty z ortografią
 
Dyrektor Skowronek przyznaje, że ortografia do dzisiaj wzbudza u niego sporo emocji. – Choć teraz jestem polonistą, sam miałem z tym kłopoty. Jedyne dyktando, które zaliczyłem pozytywnie, to te, w którym mogłem mieć słownik ortograficzny. Ale miałem bardzo wyrozumiałą polonistkę. Ona mówiła, że mam się nie zrażać, bo ortografia to jedna działka, a zainteresowanie literaturą i językiem – druga. W końcu zrobiłem doktorat z polonistyki, więc widać, że można – konkluduje ze śmiechem.
 
(tora)