Czwartek, 2 lipca 2020

imieniny: Jagody, Urbana, Martyniana

RSS

Spektakl dla chorego kolegi

17.11.2009 00:00
Gimnazjaliści z Gołkowic wsparli leczenie byłego ucznia tej placówki.
W piątek 13 listopada uczniowie miejscowego gimnazjum, działający w kole teatralnym „Niezła Sztuka” przygotowali sztukę „Balladyna”. W rolach głównych wystąpili Daria Welcel w roli Balladyny, Karolina Krzystała w roli Aliny, Maria Brzoza w roli Goplany oraz Krystian Dworok w roli Kirkora.
 
Ważniejsze od samego występu były powody, dla których sztukę wystawiono. Uczniowie gimnazjum chcieli w ten sposób wesprzeć leczenie swojego kolegi, byłego już ucznia Gimnazjum w Gołkowicach, Bartosza Wysłuchy. Po spektaklu ruszyli na widownię z puszkami, do których zbierali dobrowolne datki. – Bartosz choruje na bardzo ciężką chorobę. Praktycznie już nie mówi, również nie wstaje z łóżka, ale można się z nim porozumiewać. Obecnie ma nauczanie indywidualne w I klasie II Liceum Ogólnokształcącego – wyjaśnia Agata Marcinkowska, polonistka z Gołkowic, która wespół z szkolnym pedagogiem Jolantą Strządałą oraz uczniami przygotowała spektakl.
 
W spektaklu wystąpiło 23 uczniów. Żaden z nich nie zna osobiście Bartosza, który również w gimnazjum miał nauczanie indywidualne. Mimo to wszyscy podeszli do sprawy z ogromnym zaangażowaniem. – To był jakiś taki wewnętrzny przymus wychodzący od środka, który nakazywał, że potrzebującemu, mimo że się go nie zna, trzeba pomóc – mówi Jakub Zaremba, grający w spektaklu Chochlika.
 
(art)
  • Numer: 46 (471)
  • Data wydania: 17.11.09