Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 36 (461) Data wydania: 08.09.09

Pamiętają o tych co walczyli za polską ziemię

W 70. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej na radlińskich Głożynach odsłonięto i poświęcono obelisk ku pamięci porucznika Tadeusza Kupfera.
Znajdujący się obok głożyńskiej Szkoły Podstawowej obelisk, odsłonięto w piątkowe południe 4 września.  Upamiętnia dowódcę żołnierzy 20 Pułku Ziemi Krakowskiej i zarazem rocznicę Boju Głożyńskiego. Inicjatorem uroczystości był Harcerski Krąg Seniora z Głożyn. – Po to wspominamy wydarzenia sprzed 70 lat, bo pamięć jest doskonałym zabezpieczaniem przed powtórką tragedii – powiedział Błażej Adamczyk, prezes Harcerskiego Klubu Seniora. Fundatorem płyty, na której wyryto inskrypcję ku pamięci por. Kupfera jest Aleksander Piejko, radliński kamieniarz. – Przywiózł tę tablicę aż z niemieckiego Gross- Rosen. Bez jego pomocy ta uroczystość nie doszłaby do skutku – mówi Adamczyk.

Niezwykłe losy porucznika

Postać por. Tadeusza Kupfera jest ważna dla starszych mieszkańców Głożyn. Warto ją przypominać również młodszym pokoleniom. – Kupfer był dowódcą oddziału wartowniczego przy rydułtowskim tunelu. Po wykonaniu zadania jakim było wysadzenie tegoż tunelu, wycofywał się w kierunku Pszczyny, właśnie przez Głożyny. Tu w starciu z Niemcami został ciężko ranny. Nie chcąc dostać się do niewoli próbował się dobić. Niemcy myśleli, że nie żyje i odesłali go transportem z innym nieboszczykami do szpitala w Rydułtowach. Tam lekarze odratowali go i pomogli w ucieczce do rodzinnego Krakowa. W czasie okupacji walczył w szeregach AK. Po wojnie by uniknąć losu innych AK-owców emigrował do Stanów Zjednoczonych. Długo był uważany za poległego właśnie na Głożynach – opowiada  Błażej Adamczyk.  

Walczyli przeciw czołgom

Jak wyjaśnia Błażej Adamczyk, do Głożyńskiego Boju doszło, kiedy 60-osobowy oddział polskich żołnierzy z 6 Dywizji Piechoty Armii „Kraków”, wycofujących się do Pszczyny został zaskoczony przez niemiecką kolumnę pancerną. Doszło do krwawych walk. Zginęło 12 niemieckich żołnierzy oraz 6 polskich. Około 10 żołnierzy z obu stron zostało rannych.

(art)