Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 34 (459) Data wydania: 25.08.09

Kolejny głos w sprawie głośnego festiwalu

„Przecież istnieje Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, a przecież sierpień to podobno miesiąc trzeźwości. Jak ma się do sprawy funkcjonowanie miejskiej Rady do Spraw Rodziny? Jak widać przyzwolenie społeczne robi swoje. Nikt o tym aspekcie sprawy nawet nie wspomniał.

Pozwolę sobie być nieco niekulturalną i dorzucić swoje trzy grosze do dyskusji na temat festiwalu reggae, który odbył się w moim rodzinnym mieście.
Na początku chciałam zaznaczyć, że Wodzisław obserwuję już od dawna, gdyż nieustannie do niego wracam. Już w szkole średniej, do której uczęszczałam w Rybniku, mieszkając jednocześnie tam, gdzie znajduje się „południowa brama Polski”, miałam okazję przyglądać się Mojemu Miastu z zewnątrz, a więc poniekąd obiektywnie. Przez okres wakacji przebywam właśnie tu, a że z wiekiem coraz więcej się dostrzega, chciałam podzielić się moją refleksją na temat festiwalu, patrząc z nieco innej niż te wcześniejsze perspektywy. I nie chodzi o to, że nie chcę, by miasto się rozwijało. Wręcz przeciwnie. Bardzo chcę. Ale nie w ten sposób. Nie za każdą cenę. I nie o to chodzi, że oceniam ludzi po wyglądzie czy po stroju. Wręcz przeciwnie. Też jestem, byłam młoda i mam za sobą dużo doświadczeń. Ale chyba lepszej jakości.
 Wierzę, że człowiek nie może być obojętny. I że nie wolno myśleć krótkowzrocznie. Skutki mogą być zgubne.
Po tym wstępie przejdźmy jednak do meritum. Otóż aspekt głośnej muzyki, a więc zakłócania ciszy nocnej został już przez mieszkańców poruszony, a „głupawa impreza dla ćpunów” oceniona negatywnie.
Ja byłam świadkiem picia ALKOHOLU przez osoby nieletnie w miejscach publicznych, przede wszystkim zaś braku reakcji, a więc traktowania sprawy z „przymrużeniem oka” przez służby miasta,  przede wszystkim Straż Miejską. Ot, taka mała dyspensa dla nieletnich na okres festiwalu. 15-letni syn moich znajomych dostał taką butelką po piwie w głowę, przez czyjąś nieuwagę powiedzmy. Opatrzono go doraźnie, nawet nie dzwoniąc do rodziców. W parku miejskim co krok rzygający 12, 13, 14-latkowie. Nikogo to nie dziwi. Taki element krajobrazu wodzisławskiego na czas festiwalu.
To wszystko nazwałabym brakiem wyobraźni, ale niebezpiecznym brakiem, także odpowiedzialności. Bo ktoś ten alkohol musiał przecież sprzedawać. A przecież istnieje Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, a przecież sierpień to podobno miesiąc trzeźwości. Jak ma się do sprawy funkcjonowanie miejskiej Rady do Spraw Rodziny? Jak widać przyzwolenie społeczne robi swoje. Nikt o tym aspekcie sprawy nawet nie wspomniał.
Tak właśnie wyglądają imprezy „kulturalne” Wodzisławia, powiew nowości i przemian, po prostu rozwój. Nie wiadomo w jakim kierunku i co dokładnie, ale ważne, że się rozwija, a w mieście i o mieście robi się głośno. Nieważne już nawet, co się mówi... A wcale nie mówi się dobrze.

Imię i nazwisko autorki do wiadomości redakcji