Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 30 (495) Data wydania: 28.07.09

Osiemdziesiąt metrów w głąb

Ciepło z wnętrza ziemi popłynie do nowego przedszkola 48 otworami.
12 godzin – tyle mnie więcej trwa drążenie w ziemi jednego otworu na pompy ciepła. Jak już pisaliśmy, właśnie ciepło z wnętrza ziemi ogrzeje nowe marklowickie przedszkole. Obecnie trwają prace. Do wywiercenia są 48 otwory o głębokości 80 metrów! Do ubiegłego czwartku (23 lipca) wykonanych zostało sześć.  – Drążymy jeden otwór na dzień – powiedział nam Marian Cheba, wiertniczy z poznańskiej firmy Demax Drill. Dodał, że odnawialne źródła energii instalowane są obecnie od Helu aż po Zakopane. – Mamy pełne ręce roboty, pompy ciepła ogrzewają w tej chwili kościoły, obiekty użyteczności publicznej, a także domy prywatne – dodał pracownik poznańskiej firmy.
 
Ciepło z wnętrza ziemi
 
Gmina Marklowice postanowiła zainwestować w odnawialne źródła energii (pompy na ogrzewanie budynku i kolektory słoneczne z myślą o ciepłej wodzie), żeby potem taniej eksploatować nowy obiekt. – Staramy się o dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Mamy już gotowy wniosek, w ubiegłym tygodniu byliśmy w Funduszu, żeby ustalić szczegóły, w tym tygodniu chcemy zawieźć dokumentację  – powiedział nam Piotr Galus, zastępca wojta Marklowic.
 
Wiercą pod linią
 
Drążenie otworów do pomp ciepła odbywa się w Marklowicach w szczególnych warunkach, w strefie ochronnej linii wysokiego napięcia 110 kV. – Linia jest wyłączana od godz. 6.00 do 22.00. Wiąże się to z dużymi kosztami, właścicielowi linii płaci się za to 80.00 tys. zł. Nie mamy innego wyjścia, ponieważ ten piękny teren, na którym powstaje przedszkole leży właśnie w rejonie tej linii – dodaje Piotr Galus.
 
Obecnie na placu budowy przy ulicy Widokowej praca wre. Trwają głównie prace ziemne, przy fundamentach i ścianach fundamentowych. – Gotowy jest już pierwszy segment, firma jest na etapie układania instalacji m.in. kanalizacyjnych, ponieważ będzie tam zlokalizowana kuchnia – mówi zastępca wójta.
 
Ziemia ogrzeje dzieci
Pompy ciepła pobierają ciepło zmagazynowane w środowisku naturalnym, czyli w ziemi, w wodzie, w otaczającym nas powietrzu, i oddają je do układu grzewczego – do centralnego ogrzewania, do wymiennika ciepłej wody użytkowej lub do wentylacji z odzyskiem ciepła. Instalacja z pompą ciepła składa się z urządzenia, czyli pompy ciepła górnego źródła ciepła, czyli układu oddającego ciepło. Jest nim najczęściej niskotemperaturowa instalacja centralnego ogrzewania lub instalacja ciepłej wody użytkowej dolnego źródła ciepła, czyli układu pobierającego ciepło z otoczenia. Trudno wyobrazić sobie pobieranie ciepła z otoczenia, zwłaszcza z gruntu, którego temperatura wynosi zimą zaledwie kilka stopni. Czy zatem uzyskane w ten sposób ciepło wystarczy do ogrzania domu? Wbrew pozorom tak. I na tym polega praca pompy ciepła. Właściwa pompa ciepła składa się z dwóch głównych elementów: parownika i skraplacza. Pomiędzy nimi znajdują się dwa mniejsze elementy: sprężarka oraz zawór rozprężny.Źródło o niskiej temperaturze (grunt, woda, powietrze) ogrzewa czynnik krążący w układzie (woda, solanka), który przepływając przez parownik doprowadzany jest do wrzenia, na skutek czego paruje. Odbierane ciepło przekazywane jest do górnego źródła, na przykład ogrzewa wodę krążącą w instalacji grzewczej.
 
(na podstawie materiałów Demax Drill)
 
Gabrieli Lenartowicz, prezesa zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
 
Nowiny Wodzisławskie: Sporo się mówi obecnie o odnawialnych źródłach energii. Niestety, w wielu przypadkach jest to za wielki wydatek, jak na możliwości gmin.
 
Dlatego właśnie rozszerzyliśmy dostęp samorządom do finansowania odnawialnych źródeł energii. Najpierw wprowadziliśmy programy umożliwiające instalacje solarów w starych obiektach, a od tego roku zrobiliśmy ukłon w stronę inwestorów obiektów publicznych, którzy również mogą się ubiegać o dofinansowania, ale tylko wtedy, kiedy nowy obiekt  to budynek użyteczności publicznej. Jeśli chodzi o źródła odnawialnej energii, od przyszłego roku zamierzamy realizować programy, które wskażą najlepsze, najbardziej opłacalne i najbardziej korzystne rozwiązania i źródła energii dla poszczególnych gmin. Od jesieni planujemy akcję informacyjną w tym zakresie. Jest to związane z lokalnym bezpieczeństwem energetycznym, z mądrym wykorzystaniem możliwości energetycznych na danym obszarze. Fundusz przymierza się też do współfinansowania badań w zakresie wykorzystania terenów pogórniczych dla takiej rewitalizacji, która uwzględniałaby przygotowanie tych terenów dla produkcji energii odnawialnej.
 
Iza Salamon