Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 27 (492) Data wydania: 07.07.09

Ktoś tutaj nieźle kręci

Kiedy starosta wstrzymał budowę masztu telefonii komórkowej na osiedlu Piastów, inspektor udawał, że sprawy nie ma. Przekonywał, że zarówno urzędnicy jak i mieszkańcy nie mają racji i decyzja musi się uprawomocnić. Dopiero interwencja Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego pomogła. 
Stacja bazowa telefonii komórkowej (sieć Plus) powstaje na budynku byłego żłobka w centrum największego wodzisławskiego blokowiska – osiedla Piastów. Mieszkańcy ostro się temu sprzeciwili twierdząc, że fale elektromagnetyczne emitowane przez stację mogą być szkodliwe dla ich zdrowia.  Przedstawili wiarygodne argumenty mogące świadczyć o tym, że mają rację, dlatego też 25 czerwca wodzisławski starosta wstrzymał wykonanie decyzji o pozwolenie na budowę.
 
Spóźniona wizyta
 
Mimo zakazu prowadzenia robót, przy żłobku pojawiła się ekipa zamierzająca montować nadajniki. Mieszkańcy ponownie skutecznie interweniowali. Pracownicy odstąpili od prowadzenia czynności. – Pokazaliśmy tym panom decyzję starosty i udaliśmy się natychmiast do inspektora nadzoru budowlanego – relacjonuje Marek Radomski z rady dzielnicy. – Rozmawialiśmy z inspektorem gdy wychodził już z pracy. Pokazaliśmy decyzję starosty. Stwierdził, że na uprawomocnienie się decyzji jest 7 dni. Przekonywaliśmy go, że nie ma racji. Twierdził swoje – dodaje mieszkaniec.  Inspektor nie reagował, a w międzyczasie ekipa budowlana pojawiła się po raz kolejny. Prace chciano dokończyć 30 czerwca. Na miejscu pojawili się policjanci, a zaraz po nich po raz pierwszy na miejscu zjawił się inspektor Zamarski.
 
Poseł interweniował w Warszawie
 
Zarówno wicestarosta Tadeusz Skatuła jak i poseł Adam Gawęda uważali, że to mieszkańcy mają rację i nikt z pracowników nie ma prawa kontynuować robót. Skoro inspektor nie chciał słuchać, poseł interweniował u Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Ten uznał, że Adam Gawęda się myli. – W dalszym ciągu byłem przekonany, że to starosta Skatuła ma rację i zwróciłem się do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Odwiedziłem go w Warszawie i przedstawiłem sprawę. Uznał, że decyzja o wstrzymaniu budowy ma skutek natychmiastowy – mówi poseł Gawęda.
 
Inspektor się kompromituje
 
Niepotrzebnie więc stracono kilka dni, by skutecznie wstrzymać budowę masztu. Starosta zablokował prace w czwartek 25 czerwca, a inspektor Zamarski pofatygował się w teren dopiero we wtorek 30 czerwca. Inspektor tłumaczy, że choć pismo starosty o wstrzymaniu budowy dotarło do inspektoratu w piątek 26 czerwca, to otrzymał je dopiero po niedzieli. Utrzymuje, że właśnie wtedy dowiedział się o sprawie. Tłumaczenie wydaje się co najmniej dziwne, ponieważ jak piszemy powyżej, mieszkańcy pokazali panu Zamarskiemu decyzję starosty już w piątek 26 czerwca. 

Dziwnych wypowiedzi inspektora jest więcej. Utrzymuje on także, że firma budująca stację bazową dostosowała się do decyzji starosty i wszystko jest w porządku. To samo mówi Elżbieta Sadowska rzecznik prasowy sieci Plus. Zarówno ona jak i inspektor zapomnieli, że od czwartku do wtorku ekipy zajmujące się zarówno budową jak i zainstalowaniem stacji pojawiły się przy żłobku jeszcze trzykrotnie. Niezrozumiały jest również fakt przyjęcia przez inspektora zgłoszenia rozpoczęcia robót, mimo iż firma nie posiadała dziennika budowy. Zwrócono się o to do starosty dopiero miesiąc po rozpoczęciu prac – 25 czerwca w dniu kiedy wstrzymał on inwestycję. – Wniosek o wydanie dziennika budowy do nas wpłynął jednak w tych okolicznościach go nie opieczętujemy i nie wydamy – twierdzi wicestarosta Tadeusz Skatuła.
 
Mieszkańcy osiedla skierowali już sprawę do prokuratury.
 
Pismo Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z 30 czerwca do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego i posła Adama Gawędy (fragment)
Wydanie przez organ administracji architektoniczno-budowlanej (starostwo – przyp. red.) postanowienia w sprawie wstrzymania wykonania decyzji o pozwoleniu na budowę oznacza dla inwestora kategoryczny zakaz korzystania z prawa do prowadzenia robót budowlanych. Przy czym w takim przypadku nie ma potrzeby wydania przez powiatowego inspektora nadzoru budowlanego dodatkowego postanowienia wstrzymującego budowę. Wystarczającym dla obowiązku wstrzymania budowy jest postanowienie wydanej przez organ administracji architektoniczno-budowlanej.

W przypadku wstrzymania decyzji o pozwoleniu na budowę organ nadzoru budowlanego powinien niezwłocznie zabezpieczyć teren budowy i dokonać odpowiednich wpisów do dziennika budowy jeśli jest on prowadzony. Dzięki tym czynnościom organ nadzoru budowlanego jest w stanie wiedzieć czy inwestor kontynuuje prowadzenie robót mimo braku takiego uprawnienia.
 
Rafał Jabłoński