Poniedziałek, 6 kwietnia 2020

imieniny: Izoldy, Celestyny, Ady

RSS

Dyktando z przymrużeniem oka

02.06.2009 00:00
Pracownicy oświaty z powiatu wodzisławskiego sprawdzili swoje umiejętności ortograficzne.

– Chciałem sprawdzić swoje umiejętności, bo chyba już z 20 lat nie pisałem dyktanda – przyznał Tomasz Kurant, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie. Po raz pierwszy wziął udział w Powiatowym Konkursie Ortograficznym dla Pracowników Oświaty „Z przymrużeniem oka” o Puchar Starosty i pod patronatem starosty powiatu wodzisławskiego. Przygotowane po raz siódmy dyktando odbyło się w miniony czwartek, 28 maja, w Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu, który był organizatorem imprezy.

Ortografia? Żaden stres

– Znam pisownię niemiecką, teraz chcę sprawdzić, czy z polską równie dobrze sobie radzę – powiedziała Beata Branny, nauczycielka języka niemieckiego, również z pszowskiego ZSP. W powiatowym konkursie wystartowała także Weronika Władarz, nauczycielka informatyki i technologii informacyjnej w rydułtowskim ZSP nr 1. – Kilka lat temu wygrałam, zobaczymy jak dzisiaj będzie – mówiła przed dyktandem. W konkursie mogli startować wszyscy pracownicy oświaty: nauczyciele (za wyjątkiem polonistów), księgowe, pracownicy obsługi i bibliotekarze. – Co roku staramy się, aby dyktando nie było przyczyną stresu, ale raczej zachętą do dbałości o poprawność językową w myśl ministerialnego rozporządzenia – wyjaśnił Piotr Skowronek, doradca metodyczny języka polskiego, który wraz z Katarzyną Hawel, również doradcą, przygotował konkurs. Koordynatorem była Iwona Miler, konsultant.

Poskromili byki

Pierwsze miejsce zajęła Jadwiga Szypuła z Zespołu Szkół im. 14 Pułku Powstańców Śl. w Wodzisławiu. Drugą pozycję zdobyła Katarzyna Bor z Zespołu Szkolno–Przedszkolnego nr 4, a trzecie – Grażyna Katarzyniec z Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Rydułtowach. Czwarta w klasyfikacji była Henryka Elias z wodzisławskiego SP 15, a piąta – Monika Madecka z Publicznego Przedszkola nr 19. Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe. – Dziękujemy za pomoc firmie przewozowej Trans Assistance, która co roku nam pomaga – dodał Piotr Skowronek. Tekst dyktanda opracowali doradcy metodyczni oraz pracownicy naukowi.

(izis)

  • Numer: 22 (487)
  • Data wydania: 02.06.09