Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 (481) Data wydania: 21.04.09

To od nas zależy pamięć o pomordowanych

– Prawda jest tylko jedna. W Katyniu doszło do ludobójstwa. Niestety, ta wiedza jest w świadomości europejskiej bardzo słaba – mówił podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Katynia, profesor Wojciech Roszkowski.

Uroczystości związane z upamiętnieniem pomordowanych w Katyniu odbyły się po raz drugi. Pomysłodawcą obchodów, które przypominają tę bolesną kartę w historii Polski, jest poseł Adam Gawęda.

– Zbyt mało wciąż mówi się o tamtych wydarzeniach. Przez wiele Katyń był tematem tabu. Celem spotkania jest złożenie hołdu tragicznie poległym – mówił podczas otwarcia sesji popularno – naukowej poseł.

Tego nie zapomnę

Wśród gości byli ci, którym temat Katynia jest szczególnie bliski. Paweł Zając, obecny pierwszy zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Rybniku jeszcze jako student był przy ekshumacji zwłok pomordowanych więźniów. Tego co zobaczył nigdy nie zapomni.
– To było w roku 1995 w Miednoje. Prace przy ekshumacji trwały cztery miesiące. Wyeksponowaliśmy 23 doły śmierci. Ciała, ze względu na specyfikę tamtejszej gleby, były dobrze zachowane. Byli tam pochowani jeńcy z obozu w Ostaszkowie. Głównie mundurowi. Takie obrazy zostają w pamięci na zawsze – opowiadał Paweł Zając.

O tragedii nie mówiono

Przez wiele lat pamięć o tych, którzy zostali w radzieckich obozach jenieckich bestialsko pomordowani była tematem niewygodnym, tabu, za ujawnienie którego w poprzednim systemie groziły surowe kary. Nawet najbliżsi ofiar NKWD nie mogli mówić głośno o tym, co spotkało ich rodziny.

– Mój dziadek został przez Rosjan zastrzelony. Ostatnią wiadomością od niego była kartka z obozu jenieckiego nadana 4 stycznia 1940 roku. Potem słuch o nim zaginął. Mogliśmy go rozpamiętywać tylko podczas rodzinnych uroczystości. Oficjalnie przez lata o tej tragedii nie mówiono – dodaje Roman Wistuba, były komendant wodzisławskiej policji.

Musimy pamiętać

Ideę organizacji imprez upamiętniających tamte wydarzenia popiera wybitny  historyk, profesor Wojciech Roszkowski.

– Polacy muszą przypominać światu o tragicznych wydarzeniach. W radzieckich obozach jenieckich doszło do ludobójstwa. Tam zginęło 22 tysiące obywateli polskich: lekarzy, prawników, oficerów, naukowców. To jest jedyna prawda na ten temat, choć nawet obecne władze rosyjskie nie chcą się do tego przyznać – mówi naukowiec.

(j.sp)