Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (475) Data wydania: 10.03.09

Pani burmistrz to ma wpływy

Burmistrz miasta Kornelia Newy znalazła się w pięćdziesiątce najbardziej wpływowych kobiet w województwie śląskim
Ranking opublikował w ubiegłym tygodniu jeden z dzienników. Kornelia Newy znalazła się w gronie takich pań jak senator Krystyna Bochenek czy reżyserka Magdalena Piekorz. Wyróżnienie było dla pani burmistrz zaskoczeniem.
 – Nawet nie wiedziałam, że taki ranking ma miejsce. Gdyby nie pracownicy mojego sekretariatu, nawet bym się o tym nie dowiedziała – mówi.
 Kornelia Newy przyznaje jednak, że oprócz ogromnej radości spadła na nią jeszcze większa odpowiedzialność.
 – Tytuły niosą za sobą i obowiązki – dodaje.
 Tych sprawującej władzę w Rydułtowach nie brakuje. Burmistrz pracuje siedem dni w tygodniu po kilkanaście godzin. Inaczej po prostu się nie da.
 – To nie jest stanowisko dla pań, które mają dzieci i rodzinę, bo burmistrzowanie pochłania bardzo dużo czasu. Tu nie ma pracy na pół gwizdka. O 15.30 nie można zamknąć drzwi i po prostu pójść do domu. Nie żałuję jednak, że wystartowałam w wyborach – opowiada.
 Pani burmistrz została wychowana w tradycyjnej śląskiej rodzinie, gdzie kobieta zajmowała się wyłącznie domem. Jednak ona sama już od dziecka wiedziała, że taka rola nie jest dla niej.
 – Najpierw chciałam sprzedawać lody, potem marzył mi się zawód aktorki. Na końcu postanowiłam zostać nauczycielką. Jestem osobą energiczną. Potrzebuję nowych wyzwań. Nawet kiedy miałam już własną rodzinę i mnóstwo obowiązków, wszędzie gdzieś się udzielałam – mówi.
 Bycie kobietą ułatwia jej pracę. Jednak nigdy nie jest usprawiedliwieniem błędów.
 – W kontaktach zawodowych kobieta łagodzi obyczaje. Jednak na taryfę ulgową nie ma co liczyć. W dzisiejszym świecie kobieta i mężczyzna mają te same możliwości działania – uważa Kornelia Newy.
(j.sp)