Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 35, (447) Data wydania: 26.08.08

Jak długo rowy będą groźne?

Rowy melioracyjne i cieki wodne zarastają, bo przez lata nie potrafiono znaleźć pieniędzy na ich konserwację

Ostatnie mocne opady deszczu przypomniały o palącym problemie, jakim są zaniedbane rowy melioracyjne i cieki wodne. Szczególnie widoczne było to w Bełsznicy, gdzie zalało boisko miejscowego klubu. Sporo wody pojawiło się na działkach i kilkunastu posesjach.
– Kiedyś rowy były czyszczone regularnie i z zalewaniem nie było problemów. W cieku wodnym, który przepływa przez moją działkę, prawie nie było wody. Dziś jest jej tyle, że nierzadko zalewa mi piwnicę – mówi Jan Psota, mieszkaniec Bełsznicy.

Gdzie logika?

Najgorzej sytuacja wygląda na tzw. łęgoniu. Za jego  utrzymanie odpowiada Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach. Kilka miesięcy temu odmulono i udrożniono górną jego część. Dolna w dalszym ciągu pozostaje nieuporządkowana. W efekcie woda spływająca z góry od strony ulicy Raciborskiej oraz od strony Gorzyc napotyka na tamę z piasku i mułu. – Podczas deszczowych dni zalewa łąki i stoi tam nawet przez kilka dni – mówią okoliczni mieszkańcy. – Zamiast udrożnić cały ciąg, odmulono tylko jego część, do tego nie w tej kolejności, w jakiej należało. Gdzie tu jakaś logika? – pyta Jan Psota.

Marszałek daje za mało

W katowickim zarządzie melioracji twierdzą, że takie były plany inwestycyjne. – Odcinek, który udrożniliśmy, wymagał największych nakładów. Dlatego włączyliśmy go do rządowego programu „Odra 2006” – wyjaśnia Gerard Solich, kierownik Biura Terenowego ŚZMiUW w Raciborzu. – Pozostałe części tego cieku rozpoczniemy konserwować być może jeszcze we wrześniu tego roku. Wówczas zniknie tama, która utworzyła się w miejscu zejścia się cieków. W pierwszej kolejności musimy dbać o te tereny, które najbardziej zagrożone są powodziami. Wszystkie pozostałe urządzenia wodne konserwujemy dopiero wówczas, jeśli zostają nam jakieś środki po ukończeniu priorytetowych spraw. Niestety musimy tak robić bo pieniądze, które dostajemy z Urzędu Marszałkowskiego nigdy nie wystarczają – rozkłada ręce Gerard Solich.

Nadrabiają zaniedbania

Wcale nie lepiej wygląda sytuacja na ciekach, którymi zarządza gmina. – W tym roku w budżecie przeznaczono na ten cel sporo, bo aż 640 tys. zł. Niestety wcześniej rzeczywiście  środków na utrzymanie rowów i cieków nie było za wiele – przyznaje Wioletta Langrzyk z Urzędu Gminy w Gorzycach. Langrzyk dodaje, że gmina zamierza sukcesywnie likwidować lata zaniedbań. A to kosztuje. Udrożnienie w Bełsznicy około 400 metrów cieku kosztowało aż 65 tys. zł. Ciek odmulono, udrożniono dwa przepusty pod drogami gruntowymi, wykoszono również jego brzegi. Część cieków odmulono również w Turzy, Bluszczowie i Osinach.

Artur Marcisz