Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 35, (447) Data wydania: 26.08.08

Rozdadzą bezpłatne woreczki na…

Miasto postanowiło rozwiązać problem z psimi kupami. Chce rozdawać darmowe torebki. Czy pomysł przyjmie się wśród właścicieli piesków?

Właściciele czworonogów do tej pory niechętnie sprzątają za swoimi pupilami. Efekt? Zabrudzone trawniki i sporo smrodu przed większością osiedli. Straż Miejska do tej pory była bezradna. Mandaty za tego typu przewinienia są niskie, więc właściciele piesków za bardzo sankcjami karnymi się nie przejmowali.
Urzędnicy chcą zmienić ten stan rzeczy. Nie chodzi tutaj o ostrzejsze karanie. Urząd Miasta zakupi 2000 biodegradowalnych torebek na psie kupy. Zostaną one rozmieszczone w kioskach i osiedlowych sklepach, gdzie będzie je można dostać za darmo. – Na razie jest to akcja pilotażowa, ale mamy nadzieję, że spotka się z przychylnym przyjęciem właścicieli czworonogów – mówi Norbet Kotas, naczelnik Wydziału Ekologii. Kotas ma nadzieję, że wraz pojawieniem się torebek ludzie powoli przekonają się do korzystania z nich.

Zdania podzielone

A co na to zainteresowani? – Wiele zależy od człowieka. Mi torebki potrzebne nie są bo i tak za swoim Pikusiem sprzątam, ale jak kiedyś zwróciłem jednemu panu uwagę, żeby posprzątał za swoim psem to usłyszałem, że skoro jestem emerytem i mam czas to mogę sobie sprzątać – opowiada pan Jerzy Michalak.
Część właścicieli czworonogów ma jednak wątpliwości czy wśród mieszkańców osiedli woreczki się przyjmą. – Powiedzmy sobie szczerze, że wielu brzydzi się tym co zostawi ich pupil. Nie wiem czy woreczki coś w tej sytuacji zmienią. Poza tym często jest tak, że ludzie nie prowadzą piesków na smyczy tylko puszczają samopas. Wtedy właściciel nawet nie wie gdzie ten jego piesek napaskudził – mówi Katarzyna Jojko.

Jak woreczki to i kosze

Mieszkańcy osiedli uważają, że oprócz woreczków przydałyby się również specjalne kosze na psie odchody. – Normalne kosze ustawione są z reguły obok ławeczek. Ja raczej nie chciałabym siedzieć obok kosza, w którym byłyby psie kupy – mówi Katarzyna Jojko.
Urzędnicy wyjaśniają, że specjalne kosze również na osiedlach się pojawią. – Na razie Zakład Gospodarki Komunalnej ustawi ich dziesięć – mówi Władysława Mika z Wydziału Ekologii UM w Radlinie.

Artur Marcisz