Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: nr 31 (443) Data wydania: 29.07.08

Nowości w gorzyckiej odwykówce

W Wojewódzkim Ośrodku Leczenia Odwykowego i Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Gorzycach rusza Program Przeciwdziałania Nawrotom

 Program skierowany jest do osób, które już wcześniej leczyły się w ośrodku i przeszły dwa obowiązkowe podstawowe programy lecznicze. Chodzi o program leczenia alkoholowego zespołu abstynencyjnego oraz program psychoterapii uzależnień. Oba trwają w sumie siedem tygodni. Nie dają jednak pewnej gwarancji, że uzależniona od alkoholu osoba do nałogu nie wróci. – Niestety okazywało się, że po tych podstawowych programach część leczonych osób po jakimś czasie wracała do picia. Miały kilkumiesięczną przerwę, ale brakowało im motywacji, zaczynały pić i leczenie trzeba było rozpoczynać od nowa – mówi Stanisław Wolny, zastępca dyrektora ds. lecznictwa odwykowego. – Część naszych pacjentów przechodziła podstawowe leczenie kilkakrotnie. Wiedzę teoretyczną na temat wychodzenia z nałogu mają już opanowaną do perfekcji. Niestety nie potrafią jej wcielić w swoje życie – wyjaśnia Wolny.

To nieuleczalna choroba

Tę sytuację ma poprawić wspomniany program. Skierowany jest do osób, które rozpoznają u siebie sygnały ostrzegawcze przed kolejnym zapiciem. Do programu mogą przystąpić również osoby, które do nałogu wróciły, ale wytrzymały bez alkoholu co najmniej pół roku. Takich osób nie należy leczyć od nowa. – Trzeba raczej wysondować jakich umiejętności zabrakło w radzeniu sobie z nawrotem picia – wyjaśnia Stanisław Wolny. Problemem chorych na chorobę alkoholową jest to, że po odbyciu podstawowego leczenia często myślą, że są już wyleczeni z choroby alkoholowej. – To nieprawda, bo alkoholizm jest chorobą nawrotów, chorobą nieuleczalną. Po odbyciu leczenia w dalszym ciągu jest się alkoholikiem, tyle że niepijącym – przypomina dyrektor.

Spirala problemów się nakręca

Do picia niestety ciągnie, szczególnie w sytuacjach stresowych, kiedy mały problem potrafi urosnąć do rangi trudności nie do pokonania. Wówczas chory próbuje sobie radzić z nim w jedyny znany sposób – poprzez alkohol. Po wypiciu ranga problemu spada, ale kiedy wróci się do trzeźwości okazuje się, że ów problem stał się jeszcze większy. – Uruchamiają się nałogowe mechanizmy rozwiązywania problemów – tłumaczy dyrektor Wolny. W ten sposób nakręca się spirala i chory ponownie wpada w nałóg. Program Przeciwdziałania Nawrotom ma nauczyć pacjentów radzenia sobie w sytuacjach trudnych i stresowych, które mogą prowadzić do ponownego zapicia.

Co tydzień przyjmą nowych

Program prowadzony jest w turach. Pierwsza rozpocznie się 10 września. Wówczas do programu przystąpi 5-6 osób, które pozostaną w ośrodku przez trzy tygodnie na stacjonarnym, bezpłatnym leczeniu. Co tydzień przyjmowane będą kolejne osoby. W sprawie zgłoszeń do programu i umówienia się na rozmowę kwalifikacyjną należy kontaktować się z: Lidią Jurczyk, Ewą Firlą-Chłapek, Januszem Burckiem, Eugeniuszem Zając (tel. 0-32 / 45 11 172; 45 11 547; 45 11 205. Na rozmowę kwalifikacyjną należy zabrać kartę ubezpieczenia zdrowotnego.

Artur Marcisz