Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: nr 15 (429) Data wydania: 08.04.08

Kogo broni izba lekarska?

Na naszych łamach dwa tygodnie temu pacjenci skarżyli się na pracę dyrektora szpitala w Wodzisławiu Henryka Wojtaszka. Nikt z nich nie zwrócił się o pomoc do Śląskiej Izby Lekarskiej. Dlaczego? Odpowiedzią może być historia tego, który odważył się to zrobić. Jan Bronek z Wodzisławia walczy  o swoje racje od dwóch lat.

Przed dwoma tygodniami w artykule „Pacjenci nie boją się mówić" pisaliśmy  o zarzutach kierowanych pod adresem Henryka Wojtaszka, dyrektora szpitala w Wodzisławiu. Ludzie czują się poszkodowani, choć nikt z nich nie zgłosił sprawy do Śląskiej Izby Lekarskiej. Dlaczego?
- Interweniowałam w Naczelnej Izbie Lekarskiej w  Warszawe. Dokumenty mi odesłano, stwierdzając, że muszę je złożyć do Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach. W międzyczasie na portalu „poszkodowanych pacjentów" przeczytałam, że Izba staje po stronie lekarzy. Wstrzymałam się uznając, że bez orzeczenia moje szanse w prokuraturze są większe - mówi Beata Jainta, jedna z bohaterek wspomnianego artykułu.  
Co do tego, że Izba nie chroni pacjentów, nie ma wątpliwości Jan Bronek z Wodzisławia. To jedyny pacjent skarżący się na dyrektora Wojtaszka do Śląskiej Izby Lekarskiej. Zadzwonił do naszej redakcji zaraz po tym, jak wspomniał o nim w naszym artykule sam dyrektor. Twierdzi, że Izba w Katowicach lekceważy korzystne dla niego stanowisko Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Przecież za to płacę

Jan Bronek cierpi na schorzenie barku. W grudniu 2006 r. po dwóch latach leczenia poprosił Henryka Wojtaszka o skierowanie na rezonans magnetyczny. Zasugerowano mu to w Klinice św. Łukasza w Bielsku, gdzie wodzisławianin miał przejść operację. Henryk Wojtaszek odmówił, stwierdzając, że pacjent chciał wymusić skierowanie.
- Chodziło mi jedynie o to, by za badanie nie płacić dużych pieniędzy. Przecież jestem ubezpieczony, co miesiąc zabierają mi pieniądze na leczenie - argumentuje Jan Bronek.

Umorzenia i odwołania

Pod koniec 2006 r. sprawa trafiła do Śląskiej Izby Lekarskiej. W kwietniu została umorzona. Stwierdzono, że po dwóch miesiącach leczenia (w rzeczywistości 2 lata, co wynika z dokumentów) nie było podstaw do leczenia operacyjnego, mimo iż operację sugerowali trzej lekarze (dwóch ortopedów - Roman Brzózka z Bielska i Leszek Ożóg z Jastrzębia, oraz neurolog z Wodzisławia Piotr Szczepański).
Jan Bronek odwołał się do Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie. Uznano, że Izbę w Katowicach działała zbyt pochopnie i uchylono jej postanowienie. Jednocześnie zasugerowano powołanie biegłego. Śląska Izba te sugestie zignorowała, biegłego nie powołano. Stwierdzono ponadto, że pacjent, podejmując leczenie w gabinecie prywatnym powinien być świadom konieczności pokrycia kosztów wszelkich badań diagnostycznych. Inne zdanie na ten temat ma Naczelna Izba Lekarska. Było wiec ponowne umorzenie postępowania, ponowne odwołanie i ponowne umorzenie decyzji Izby z Katowic przez Naczelną Izbą w Warszawie. Sprawa ciągnie się do dzisiaj.

Postępowanie poufne, nic nie powiemy 

O wyjaśnienie wątpliwości poprosiliśmy Annę Zadorę, rzecznika Śląskiej Izby Lekarskiej. Niestety nie udzielono nam żadnych informacji. - Postępowanie do ostatecznego rozstrzygnięcia jest poufne - stwierdziła pani rzecznik.
Zadaliśmy więc pytanie ogólne, czy normą jest, że stanowisko Naczelnej Izby Lekarskiej jest ignorowane przez Izbę w Katowicach, a jej sugestie nie są brane pod uwagę. Odpowiedzi również nie usłyszeliśmy.

Rafał Jabłoński