Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 2 (416) Data wydania: 08.01.08

Muszę żyć dla córki

Przez osiem lat odbierał nagrody Najlepszego Kierowcy Roku. Sprawdził się nie tylko jako szofer, ale przede wszystkim jako człowiek. Życzliwy, szczery i uśmiechnięty, choć po powrocie do domu nie zawsze jest wesoło. Wielu w jego sytuacji dawno by się poddało. 

Mariana Siegmunda z Wodzisławia znają głównie pasażerowie Międzygminnego Związku Komunikacyjnego. Od 19 lat jest kierowcą autobusu. Zwyciężył we wszystkich ośmiu konkursach na Najlepszego Kierowcę Roku. Od kilku miesięcy nie pojawił  się na trasie. - Ludzie do dzisiaj pozdrawiają mnie na ulicy i pytają, dlaczego zniknąłem. Nie mówię im całej prawdy. Długo by opowiadać co i dlaczego. Oni mają dość swoich problemów - mówi pan Marian.   

Zaspali to czekałem

Kierowca z uśmiechem na twarzy wspomina zabawne sytuacje i ciekawe postacie towarzyszące mu podczas pracy. - Znałem wszystkich stałych pasażerów. Wiedziałem, przy której furtce kto wysiada. Zatrzymywałem się. Ludzie starsi to doceniali. Nawet dzieci miały numer mojego telefonu. Gdy jeden czy drugi uczeń zaspał do szkoły, dzwonił i prosił, bym poczekał i… czekałem. Nie było problemu. Oni byli zadowoleni, ja również - wspomina pan Marian.

Bardzo ważnym elementem podróży była muzyka. - Gdy jechały osoby starsze, leciały popularne szlagry. Dla młodzieży miałem coś szybszego. Zdarzało się, że ludzie podróżowali ze mną tylko po to, by mi towarzyszyć i słuchać muzyki  - dodaje popularny kierowca.
Organizm nie wytrzymał

Wodzisławianin z powodów zdrowotnych musiał zrezygnować z jazdy na trasach MZK. Pracuje na bazie w Jastrzębiu jako kierowca przetokowy. Jego zadaniem jest wjazd autobusem na kanał czy na myjnię.

Nie wytrzymał stresu, który czekał na niego w domu. Osiemnastoletnia córka Beata wymaga stałej opieki. Od urodzenia nie mówi, nie widzi i samodzielnie się nie porusza. Ma bardzo zaawansowane porażenie mózgowe. Poza tym problemy zdrowotne miała druga jego córka, ponad dwuletnia Karolika. Niewiele brakowało, by zmarła w szpitalu. Zdrów jak ryba jest jedynie piętnastoletni syn Tomek.

Ona jest moim serduszkiem

Opieka nad sparaliżowaną córką to nie lada wyzwanie. - Ona jest jak roślinka, jak noworodek, może nawet gorzej. Mimo to kocham ją do szaleństwa. To moje serduszko - mówi pan Marian. - Nie wiem, jak ona mnie rozpoznaje, ale daje sygnały, że jestem jej bliski. Kiedy przyjdę i ją przytulę, obraca oczami, mocno westchnie i momentalnie się uspokaja. Jest wspaniała - dodaje wodzisławianin.

Równie ciepło opowiada on o małej Karolince, która także przeżyła niemało. W marcu ubiegłego roku zachorowała. Lekarze stwierdzili grypę. Poprawa nie następowała. Kolejna diagnoza: zapalenie płuc z zaciekiem. Cztery tygodnie w wodzisławskim szpitalu i brak poprawy. Podróż do kliniki w Zabrzu. Diagnoza na miejscu: zapalenie płuc, pojawił się ropień.

Dziewczynka przez tydzień nie mogła wychodzić z łóżeczka. Wprowadzone do organizmu rurki wysysały ropę. Nastąpiła poprawa. - Ona była naprawdę bardzo dzielna - mówi Barbara Siegmund, żona pana Mariana. - Obawialiśmy się najgorszego. Dzięki Bogu dzisiaj jest wszystko w porządku. Niestety napięcia nie wytrzymał mąż. Siedząc przy szpitalnym łóżeczku córki, osunął się na podłogę. To było serce - dodaje kobieta.

Uciekł do córki

Mariana Siegmunda przewieziono do wodzisławskiego szpitala przy Wałowej. Na dalsze leczenie się nie zgodził. - Musiałem uciekać do domu. Tam czekała Beatka, nie miał się nią kto zająć. To było wówczas, gdy żona pojechała z młodszą córką do Zabrza - tłumaczy pan Marian. Serce w dalszym ciągu dawało się we znaki. W kwietniu już na dłużej trafił na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej. Sparaliżowaną Beatką przez kilka dni zajęli się znajomi z Godowa.

To sprawka Pana Boga

Dzisiaj życie całej rodziny nieco zwolniło. Pan Marian musi się oszczędzać. Mała Karolinka ma się dobrze, stan niepełnosprawnej Beatki bez zmian. - Moim marzeniem jest tylko, by ona odeszła wcześniej niż ja. Nie wyobrażam sobie, aby ktoś inny mógł się nią opiekować. Zbyt mocno ją kocham - mówi pan Marian.

Czy starczy sił, by ciągle czuwać przy córce? Skąd je czerpie najpopularniejszy kierowca w powiecie?

- Rano się przeżegnam, przy jedzeniu i wieczorem. To chyba to. To sprawka Pana Boga. Ona daje siły - twierdzi mężczyzna. 

Rafał Jabłoński